04.02.2020
Valsts kanceleja

Krīzes vadības padome: atbildīgās institūcijas gatavas koronavīrusa iespējamai klātbūtnei Latvijā

Otrdien, 4. februārī, notika Krīzes vadības padomes (KVP) sēde, kurā tika uzklausīts Veselības ministres Ilze Viņķeles un citu iesaistīto institūciju ziņojums par esošo situāciju un atbildīgo institūciju gatavību, risku analīzi, paveikto un plānoto rīcību gadījumā, ja reģionā un Latvijā tiek identificēta koronavīrusa klātbūtne.

Veselības ministrija savā ziņojumā apliecināja, ka Latvijā šobrīd nav apstiprināts neviens koronavīrusa gadījums.

Pēc visu iesaistīto pušu ziņojumu uzklausīšanas premjerministrs Krišjānis Kariņš norādīja:

“Padomes sēdes laikā pārliecinājāmies, ka atbildīgo institūciju un dienestu savstarpējā sadarbība un koordinācija norit augstā līmenī. Valdība apzinās aizvien pieaugošās sabiedrības bažas saistībā ar koronavīrusa izplatību pasaulē. Atbildīgie dienesti apliecināja, ka rūpīgi seko līdzi situācijas attīstībai un ir gatavi rīkoties nepieciešamības gadījumā.”

Veselības ministre Ilze Viņķele:

“Ir būtiski, ka iedzīvotāji informāciju par koronavīrusa izplatību, simptomiem un nepieciešamo rīcību saņem no uzticamiem avotiem. Tāpēc aicinu iedzīvotājus iegūt uzticamu informāciju par situāciju Latvijā Veselības ministrijas, Slimības kontroles un profilakses centra, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mājaslapās. Šajās vietnēs informācija tiek atjaunināta katru dienu un iedzīvotājiem, mediķiem, un iesaistītajām institūcijām ir pieejama nepieciešamā aktuālā informācija, kā arī ieteikumi un algoritmi rīcībai.”

Veselības ministre arī aicināja to bērnu vecākus, kuru bērni pēdējo 14 dienu laikā ir ceļojuši Ķīnā, atstāt bērnus mājās arī tad, ja bērnam nav vērojami nekādi slimības simptomi. Šādos gadījumos nepieciešams pieteikties pie ģimenes ārsta, lai pasargātu sevi un skolasbiedrus.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens informēja par paveikto valsts robežpunktos strādājošo nodrošināšanā ar atbilstošām instrukcijām, rīcības algoritmiem un informatīvajiem materiāliem. Ministrs informēja arī par sadarbību un elektronisko baneru uzstādīšanu VAS “Starptautiskā lidosta “ Rīga””, kurā ir visintensīvākā pasažieru plūsma.

KVP pieņēma zināšanai Veselības ministres un iesaistīto institūciju ziņojumus un nolēma, ka Veselības ministrija ir atbildīgā institūcija, kas, saskaņā ar Nacionālās drošības likumā un Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas plānā noteikto, vada un koordinē preventīvo, gatavības, reaģēšanas, kā arī iespējamo seku likvidēšanas pasākumu kopumu. Savā darbībā Veselības ministrija vadīsies pēc Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām un Valsts katastrofu medicīnas plāna.

Veselības ministrija nodrošinās uzticamas informācijas pieejamību sabiedrībai par epidemioloģiskās situācijas attīstību un rīcību iedzīvotājiem Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mājaslapās un sociālo tīklu platformās, kā arī proaktīvi konsultēs iedzīvotājus un iesaistīto institūciju amatpersonas par nepieciešamajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem saistībā ar koronavīrusu. 

Veselības ministrija nodrošinās regulāru un atbilstošu informācijas apmaiņu ar Pasaules Veselības organizāciju, Eiropas slimību profilakses un kontroles centru un Eiropas komisijas Katastrofas pārvaldīšanas koordinācijas centru.

KVP nolēma, ka Veselības ministrijai noteiktā kārtībā ir tiesības reaģēšanas un iespējamo seku likvidēšanas pasākumos iesaistīt valsts un pašvaldības institūcijas, juridiskās un fiziskās personas un citus resursus, kā arī izmantot un prasīt papildināt Valsts materiālajās rezervēs esošos resursus.

KVP noteica, ka citu nozaru iesaistītajām institūcijām un pašvaldībām jāsniedz nepieciešamais atbalsts Veselības ministrijai, savukārt veselības nozares institūcijām jāseko līdzi epidemioloģiskās situācijas attīstībai un jārīkojas saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijās un Valsts katastrofu medicīnas plānā noteikto.

Nepieciešamības gadījumā veselības ministre rosinās sasaukt Krīzes vadības padomi, lai lemtu par nepieciešamo papildu pasākumu īstenošanu un resursu piesaisti.

VIDEO

FOTO:

04.02.2020. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vada Krīzes vadības padomes sēdi

Krīzes vadības padomes sekretariāts
Kaspars Druvaskalns
Hanzas ielā 5, Rīga, LV-1045
E-pasts: cmc@vugd.gov.lv
T. 67075835, 28333112

 

Sabīne Spurķe
Ministru kabineta preses sekretāre
T. 67082919; 20604166
E-pasts: sabine.spurke@mk.gov.lv

Dalīties