31.10.2014
Valsts kanceleja

Valdība Ministru kabineta balvas laureātus sveiks Lāčplēša dienā Rēzeknē

Šā gada Ministru kabineta balvas laureātus valdības pārstāvji sveiks Lāčplēša dienā, 11.novembrī, Latgales vēstniecībā GORS, kur notiks svinīgā apbalvošanas ceremonija.

Savukārt pēc svinīgās ceremonijas notiks Lāčplēša dienas kinokoncerts - ar kamerorķestri „Sinfonietta Rīga” un Latvijas kultūras kanonā iekļauto Aleksandra Rusteiķa 1930. gada pirmās spēlfilmas „Lāčplēsis“ digitālo fragmentu izlases ekranizāciju.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma: „Latvijas iedzīvotāju panākumi un sasniegumi laiku laikos ir iedvesmojuši un vienojuši mūsu sabiedrību un stiprinājuši pārlaicīgas vērtības – draudzību, izpalīdzību, savstarpējo cieņu, iecietību un mieru. Esmu pagodināta un priecīga par to, ka mūsu Latvijā ir tik daudz spēcīgu, viedu un talantīgu cilvēku, kuru ieguldījums stiprina un attīsta valsti un sabiedrību, jo gudra un spēcīga valsts sākas no tās iedzīvotājiem.”

Viņa arī norāda, ka tikai mēs visi kopā Latviju varam attīstīt par modernu, inovatīvu un spēcīgu tradīciju lielvalsti. „Ministru kabineta balva ir augstākais apbalvojums, ko valdība var pasniegt kā pateicību par īpašu ieguldījumu Latvijas attīstībā, un šajā gadā laureāti pārstāv kultūras, vēstures un drošības jomas, kas vienlaicīgi tieši un netieši norāda uz to, ka mūsu valsts pastāvēšanai tās ir ļoti nozīmīgas,” uzsver L.Straujuma.   

Svinīgajā Ministru kabineta balvas pasniegšanas ceremonijā aicināti piedalīties arī mediju pārstāvji. TV/foto un līdzdalības iespējas pasākuma laikā. Tiks nodrošināts arī transports: otrdien, 11.novembrī, izbraukšana no Ministru kabineta, Brīvības ielas 36, plkst. 13:30. Par savu dalību pasākumā lūgums informēt: signe.znotina@mk.gov.lv vai 28803639 / 67082919 līdz piektdienai, 7.novembrim.

Ministru kabineta balva ir Latvijas Republikas valdības augstākais apbalvojums, un ik gadu tiek pasniegtas piecas balvas. 2014.gadā Ministru kabineta balvu piešķirs:

  1. Akadēmiskā rakstu krājuma „Latvieši un Latvija” redakcijas kolēģijai: Ilgai Jansonei, Tālavam Jundzim, Viktoram Hausmanim, Maijai Kūlei, Andrejam Vaskam un Guntim Zemītim par būtisku devumu starpnozaru disciplīnas letonikas izveidē un četru sējumu akadēmiskā rakstu krājuma „Latvieši un Latvija” sastādīšanu.
  2. Latvijas Radio korim un Valsts kamerorķestrim „Sinfonietta Rīga” par izcilu ieguldījumu Latvijas profesionālās mūzikas nozarē un sasniegumiem starptautiskā kontekstā;
  3. Horeogrāfei, tautas deju ansambļa „Zelta Sietiņš” vadītājai, dejas mākslas pedagoģei, kino jomas darbiniecei Baibai Rasmai Šteinai par izcilu ieguldījumu dejas mākslā, Dziesmu un deju svētku tradīcijas saglabāšanā un tālāknodošanā, par profesionālo darbību kino nozarē;
  4. Režisorei, producentei Dzintrai Gekai-Vaskai par ilggadēju ieguldījumu uz Sibīriju no 1941. līdz 1949.gadam izsūtīto Latvijas iedzīvotāju likteņstāstu pētīšanā un atspoguļošanā Latvijā un aiz tās robežām;
  5. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietniekam, Kārtības policijas pārvaldes priekšniekam pulkvedim Aleksandram Bukēvičam par priekšzīmīgu un profesionālu darbu, nozīmīgu ieguldījumu sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā.

Atbalstoši kārtībai, kādā dibināmi valsts institūciju un pašvaldību apbalvojumi, Ministru kabineta balvas laureāti saņems Ministru kabineta Goda diplomu, Ministru kabineta balvas krūšu nozīmīti un naudas balvu 7115 eiro apmērā.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Ministru kabineta balvu iedibināja 1995.gadā, simboliski atjaunojot Tēvzemes balvu. Tēvzemes balvu pirmās Latvijas brīvvalsts laikā 1937.gadā dibināja Valsts prezidents Kārlis Ulmanis, tomēr saskaņā ar vēstures liecībām  balvas nozīmīti un diplomu nepaguva izgatavot -  laureāti saņēma tikai naudas balvu.

Pašlaik Apbalvojuma nolikums paredz, ka Ministru kabineta balvu piešķir par nozīmīgiem darbiem vai nopelniem demokrātiskas un tiesiskas Latvijas valsts attīstībā, saimnieciskajā vai sabiedriskajā darbībā vai citās valstij nozīmīgās jomās. Visu 1995.gadā atjaunotās Ministru kabineta balvas laureātu sarakstu iespējams aplūkot Ministru kabineta mājaslapā.

Pēc Valsts Heraldikas komisijas aicinājuma 2013.gadā Valsts kanceleja sadarbībā ar dizaina biroju „H2E” pilnveidoja apbalvojuma vizuālo koncepciju, lai prestižā balva, kas ietver Ministru kabineta Goda diplomu un Ministru kabineta balvas nozīmīti, atbilstu gan Latvijas Republikas valdības augstākā apbalvojuma statusam, gan 21.gadsimta saturiskajam konceptam, mākslinieciskajām un tehnoloģiskajām iespējām.

 

„Kas ir Ministru kabineta balva?” – Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Jānis Stradiņš

 

Kā tapa Ministru kabineta balvas Goda diploms un krūšu nozīmīte?

 

 

2014. gadā Ministru kabineta balva tiks pasniegta jau 19.reizi, kopš neatkarīgajā Latvijā 1995. gadā atjaunoja prestižo apbalvojumu.

 

 

Signe Znotiņa – Znota
Ministru kabineta preses sekretāre
Tālr.: +371 28803639 / 67082919 
E-pasts: Signe.Znotina@mk.gov.lv