VIDEO: sabiedrībā zināmi cilvēki vērtē jaunās valsts pārvaldes mājaslapas

Cik ātri iespējams atrast Jurija Perevoščikova kontaktus? Cik hepatītu veidu pastāv, un kādi ir jaunākie statistikas dati par bezdarbu Latvijā? Par to, cik vienkārši, ērti un mūsdienīgi šodien iespējams atrast informāciju Tīmekļvietņu vienotās platformas jaunajās valsts pārvaldes mājaslapās, pārliecinājās sabiedrībā zināmi cilvēki. Pēc pāris eksperimentāliem uzdevumiem par iestāžu spēju komunicēt mūsdienīgi un ērti pārliecinājās pat skeptiķi.

Iekāpjot ikviena iedzīvotāja “kurpēs”, kuram kaut reizi dzīvē radusies vajadzība atrast informāciju valsts iestāžu mājaslapās, un atmetot veco pieredzi par maldīšanos mājaslapu labirintos, Viensplusviens.lv autore Laura Grēviņa, TechClub līdzdibinātājs Ernests Štāls un blogeris Niklāvs Mičulis pieņēma izaicinājumu izpildīt it kā vienkāršus, taču līdz šim laikietilpīgus uzdevumus. Kā izrādās, tie kļuvuši daudz vieglāk paveicami, jo Tīmekļvietņu vienotās platformas jaunās mājaslapas ieguvušas vienotu dizainu, ērti lietojamu struktūru un vieglāku piekļūstamību gan no dažādām mobilajām ierīcēm, gan cilvēkiem ar dažādām fiziskajām spējām.

Pieteikties kādai no ierēdņa vakancēm Tieslietu ministrijā? Atrast Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra palīdzes tālruņa numuru? Izvēlēties kādu no LIAA rīkotajiem semināriem? Tie bija tikai daži no eksperimentā veicamajiem uzdevumiem. Niklāvs Mičulis, kurš pirmo reizi ielūkojies Tieslietu ministrijas un NVA jaunajās mājaslapās, atzīst: “Šīs mājaslapas pārsteidza ar to, ka visas izskatās vienādi, tās ir ļoti līdzīgi strukturētas. Ļoti parocīgi jauniešiem un cilvēkiem gados. Un lielākajai daļai sabiedrības, kuri grib ātri, vienkārši un efektīvi atrast informāciju.”

Tīmekļvietņu vienotās platformas lapas apzināti veidotas vizuāli askētiskas, lai saturs būtu vieglāk uztverams. Kā liecina pētījumi un lietotāju testi, ņirboši attēli, baneri un dažādi fonti saplūst raibā kopumā un novērš uzmanību no galvenā.

Arī Laura Grēviņa, kurai visus uzdevumus izdodas paveikt ātri, attapīgi un eleganti, norāda, ka, jau ieejot pašā pirmajā lapā, viegli orientēties palīdz atslēgas vārdi. Trīs primārie bloki katras Tīmekļvietņu vienotās platformas mājaslapā jau pēc pāris apmeklējumiem šķitīs pazīstami un ļaus ātri orientēties arī citās vietnēs. Amatpersonu un ierēdņu kontaktinformācija visās mājaslapās meklējama vienā un tajā pašā vietā, gluži tāpat kā vakances. Ja lietotājs paviesojies vienā lapā, pēc tāda paša principa lietojamas arī pārējās. Visās lapās ievērota līdzīga struktūra, bet, ja galīgi neizdodas uzdevumu paveikt, talkā nāk meklētājs!

Ja esi iegājis vienā lapā, visticamāk, ļoti ātri varēsi orientēties arī citās. Ja tomēr īsti nav sapratnes, var izmantot meklētāju, un tad jau ir pavisam vienkārši,” atzīst Laura Grēviņa.

Saprotot, kā strādā viena, tu “uzķer”, kā strādā citas un kur ko meklēt,” secina arī Ernests Štāls, ātri vien atrodot meklētos kontaktus jaunajā SPKC mājaslapā. “Ja iepriekš tas bija tāds mazliet cirks, kur katrs spēles laukumu izkārtoja citādi, tagad ir viegli orientēties visās mājaslapās - vai tie būtu kontakti, kalendārs vai informācija.”

Jau ziņots, ka visas jaunās vietnes tapušas vienotā dizainā un tiek uzturētas centralizēti. Plānots, ka līdz 2020. gada beigām Latvijas sabiedrībai būs pieejamas 60 iestāžu jaunās tīmekļvietnes. Tīmekļvietņu vienoto platformu izstrādā Valsts kanceleja ciešā sadarbībā ar Valsts reģionālās attīstības aģentūru, Kultūras informācijas sistēmu centru un Iekšlietu ministrijas Informācijas centru.

Kā veicās eksperimenta dalībniekiem, pildot uzdevumus, skaties video! 

Santa Jirgensone

Ministru kabineta preses sekretāre
santa.jirgensone [at] mk.gov.lv