02.10.2020
Ministru prezidents

Kariņš: Eiropas Komisijas lēmums par 720 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu stiprinās Baltijas elektrotīklu neatkarību no Krievijas

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen), Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass (Jüri Ratas), Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nauseda) un Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis (Mateusz Morawiecki) šodien kopīgā paziņojumā informēja par Eiropas Komisijas lēmumu piešķirt 720 miljonus eiro finansējumu Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas projekta sekmīgai īstenošanai, lai stiprinātu šī sektora neatkarību no Krievijas un reģiona drošību.

Eiropas Komisijas lēmums piešķirt vairāk nekā 700 miljonus eiro Baltijas elektrotīklu sinhronizācijai ar Eiropas Savienības elektrotīkliem ļaus sekmīgi turpināt reģionam nozīmīgo projektu. Lielisks piemērs, kā, kopīgi strādājot un sadarbojoties, spējam sasniegt mērķus, veidojot stiprākas, drošākas mūsu valstis un Eiropu kopumā,” uzsvēra K. Kariņš, norādot uz sinhronizācijas projekta nozīmīgumu Latvijas un visa reģiona drošībai, kā arī energoresursu neatkarībai no Krievijas.

Eiropas Komisijas lēmums par 720 miljonu eiro piešķiršanu elektroenerģijas sistēmu sinhronizācijas projektam ievada noslēguma fāzi Baltijas valstu sinhronizācijas procesā ar pārējo Eiropas Savienību. Sinhronizācijas rezultātā Baltijas elektroenerģijas pārvades sistēma kļūs par daļu no Eiropas sistēmas, kas nozīmē būtisku neatkarību no Krievijas un drošāku elektroapgādi. Paredzēts, ka Baltijas valstu elektrotīkli sinhronizāciju ar kontinentālo Eiropu plānots uzsākt 2025. gadā.

 

Sandris Sabajevs
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tel.: 67082865, mob. tel.: 22087726
E-pasts: Sandris.Sabajevs@mk.gov.lv

Dalīties