Administratīvās kapacitātes ceļa karte Kohēzijas politikas mērķu sasniegšanai 2021.-2027. gada plānošanas periodā ir izstrādāta, lai kalpotu par galveno vadlīniju, plānu un atskaites punktu virzībā uz mērķi radīt nepieciešamos priekšnosacījumus cilvēkresursu, finansējuma, zināšanu pārneses, rīku un tehnoloģiju ieguldījumu pietiekamībai Kohēzijas politikas fondu programmu un projektu rezultātu efektīvai un savlaicīgai sasniegšanai. Ceļa karti izstrādājusi Valsts kanceleja un Valsts administrācijas skola sadarbībā ar Finanšu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru.
Administratīvās kapacitātes ceļa kartē izvirzītas trīs stratēģiskās prioritātes un to ieviešanai tiks īstenoti 43 pasākumi.
- I prioritātes “Iestāžu veiktspējas stiprināšana” ietvaros tiks veicināta institūciju darbības kapacitāte, uzlabojot valsts pārvaldes institūciju spēju nodrošināt caurskatāmu, efektīvu un uzticamu kohēzijas politikas īstenošanu; nodrošinot labākas un efektīvākas politikas plānošanas, koordinācijas, procesu un pakalpojumu attīstību; veicinot plānošanas reģionu un pašvaldību resursu stiprināšanu veikt transformējošas pārmaiņas administratīvi teritoriālās reformas īstenošanas kontekstā; stiprinot nevalstisko organizāciju spēju un sniedzot atbalstu pārmaiņu vadības komandām un finanšu saņēmējiem.
- II prioritātes “Cilvēkresursu attīstība un profesionalizācija” ietvaros tiks veicināta Kohēzijas politikas ieviešanas aktivitātēs tieši un netieši iesaistīto cilvēkresursu prasmju attīstība un profesionalizācija, izstrādājot profesionālo kompetenču standartus, uzlabojot publisko iepirkumu normatīvā regulējuma ievērošanu Kohēzijas politikas īstenošanā un pārņemot labo praksi Kohēzijas politikas fondu īstenošanā atbilstoši uzraudzības prasībām.
- III prioritātes “Digitalizācija, dati un informācijas sistēmas” ietvaros tiks radītas informāciju tehnoloģiju sistēmas, rīki un metodes Kohēzijas politikas ieviešanas atbalstam un labākai pārvaldībai, nodrošinot Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmas attīstību; projektu īstenotāju, saņēmēju un iedzīvotāju informētību; pakalpojumu uzlabošanu un datos balstītu lēmumu pieņemšanu.
Projekta Nr. 7.1.1.0/1/25/I/001 “Administratīvās kapacitātes ceļa karte 2021-2027” mērķis ir radīt nepieciešamos priekšnosacījumus cilvēkresursu, finansējuma, zināšanu pārneses, rīku un tehnoloģiju ieguldījumu pietiekamībai Kohēzijas politikas fondu programmu un projektu rezultātu efektīvai un savlaicīgai sasniegšanai.
Administratīvās kapacitātes ceļa kartes 2021-2027 ietvaros Valsts kanceleja kopā ar trīs sadarbības partneriem - Valsts administrācijas skolu, Centrālo finanšu un līgumu aģentūru, Iepirkumu uzraudzības biroju - laika periodā no 2023. gada līdz 2028. gada beigām īstenos 22 pasākumus ES fondu īstenošanā, vadībā un kontrolē iesaistīto iestāžu un struktūru spēju uzlabošanai, kā arī finansējuma saņēmēju un NVO spēju stiprināšanai.
Saskaņā ar Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam 8.pielikumu Administratīvās kapacitātes ceļa kartes 2021-2027 ietvaros plānoti mācību pasākumi par publisko iepirkumu normatīvā regulējuma ievērošanu, valsts atbalsta noteikumu ievērošanu, interešu konfliktu, krāpšanas un korupcijas novēršanu ES Kohēzijas politikas īstenošanā, datos balstītu izvērtējumu saistītos jautājumos, datu analīzes un risku pārvaldības spēju stiprināšanai, KPVIS Datu analīzes rīka lietotāju apmācība, projektu vadītāju un iekšējo auditoru apmācība, labās prakses veicināšana ES Kohēzijas politikas fondu plānošanā, vadībā, ex-ante un ex-post novērtējumā, rezultātu sasniegšanā un to publicitātē sabiedrībai, kā arī pasākumi NVO līdzdalības veicināšanai. Mācību pasākumos plānots iesaistīt vairāk kā 5000 mērķa grupas dalībniekus.
Papildus tam plānots izstrādāt integritātes paktu ieviešanas standartu, četrus e-mācību kursus, projektu vadītāju kompetenču ietvaru, vadlīnijas pašvaldībām cilvēkresursu pārvaldības jautājumos un veikt aptaujas ES fondu projektu iesniedzēju un finansējuma saņēmēju apmierinātības noteikšanai par informācijas pieejamību un īstenotajiem atbalsta procesiem.
Kopējais finansējums pasākumu īstenošanai paredzēts 1 933 939,00 EUR, tajā skaitā ESF+ finansējums 1 643 848,00 EUR un valsts budžeta līdzfinansējums 290 091,00 EUR.