Finanšu ministrija
Noslēdzies Krāpšanas apkarošanas koordinācijas dienesta stratēģijas ieviešanas periods 17/03/2020

Otrdien, 17. martā, Ministru kabinetā izskatīts Finanšu ministrijas (FM) kā Krāpšanas apkarošanas koordinācijas dienesta (AFCOS) sagatavots apvienotais informatīvais ziņojums par veiktajiem krāpšanas apkarošanas un Eiropas Savienības (ES) finanšu interešu aizsardzības pasākumiem 2019. gadā un AFCOS darbības stratēģijas 2017.-2019. gadam izpildi. AFCOS Stratēģijas galvenais uzdevums bija stiprināt sadarbību gan nacionālo institūciju starpā, gan sadarbībā ar Eiropas biroju krāpšanas apkarošanai (OLAF) ES finanšu interešu aizsardzības jomā.

Tā kā AFCOS Stratēģijas 2017.-2019. gadam ieviešanas periods ir noslēdzies, ir iespējams izvērtēt tās rezultātus. Var secināt, ka sadarbība ir uzlabojusies gan nacionālo iestāžu starpā, gan sadarbībā ar OLAF. Piemēram, OLAF misijas Latvijā 2016. un 2017. gadā nenotika, bet 2018. gadā norisinājās sešas reizes un 2019. gadā četras reizes. Sadarbība ar OLAF intensificējas, kas ir vērtējams kā pozitīvs aspekts ES finanšu interešu aizsardzības jomā. Taču tas skaidri norādīja uz trūkumiem un nepieciešamību veikt uzlabojumus nacionālajā normatīvajā regulējumā, kā rezultātā 2019. gadā tika sākts darbs pie OLAF atbalsta likumprojekta izstrādes, kas ir pirmais solis nacionālā normatīvā regulējuma sakārtošanā un sadarbības ar OLAF uzlabošanā arī normatīvā līmenī.

Noderīga ziņa? Padalies!  [Twitter]   [Facebook]   [Draugiem]

AFCOS Stratēģijas 2017.-2019. gadam ietvaros tika organizēta pretkrāpšanas kustības #Atkrāpies! kampaņa, lai aktualizētu krāpšanas/korupcijas apkarošanas jautājumus sabiedrībā. Katru gadu kampaņas ietvaros tika izvirzīta viena fokusa tēma, un 2019. gadā tā bija ziņošanas kultūras stiprināšana. Vienlaikus ar Valsts Kancelejas organizēto informēšanu par Trauksmes celšanas likumu tika diskutēts par ziņošanas nozīmi pārkāpumu atklāšanā un apkarošanā. Ņemot vērā 2018. gada SKDS pētījuma rezultātus, kas apstiprināja, ka liela daļa sabiedrības neziņo par pārkāpumiem, jo to rīcībā nav informācijas par to, kam būtu jāziņo. #Atkrāpies! komanda strādāja pie risinājuma, kas ērtā un viegli saprotamā veidā iedzīvotājiem ļautu izvēlēties atbildīgo institūciju, kam ziņot. #Atkrāpies! ziņošanas rīks ir pieejams pretkrāpšanas kustības mājaslapā.

Minēto aktivitāšu rezultātā ir vērojams saņemto signālu par iespējamiem pārkāpumiem pieaugums. FM AFCOS 2019. gadā kopumā ir saņēmis 56 signālus par iespējamiem pārkāpumiem, no tiem 44 signālus (salīdzinājumam 2018. gadā – 16 signālus) par iespējamiem pārkāpumiem ES fondu izlietojumā. Saņemto signālu palielinājums salīdzinājumā ar 2018. gadu varētu būt izskaidrojams ar to, ka 2019. gadā AFCOS tika aktīvāk iesaistīts komunikācijas nodrošināšanā starp ES fondus administrējošām institūcijām un tiesībaizsardzības iestādēm.

Lai nodrošinātu veiksmīgi ieviesto pasākumu pēctecību un ilgtspēju, AFCOS padome ir lēmusi izstrādāt jaunu AFCOS Stratēģiju 2020.-2022. gada periodam, gan turpinot jau sāktos pasākumus, kas ir pierādījuši savu efektivitāti, gan ieviešot jaunus, lai stiprinātu sadarbības efektivitāti arī normatīvo aktu līmenī.