22.10.2019
Ekonomikas ministrija

MK atbalsta deleģēšanas līguma laušanu par Latvijas dalības EXPO 2020 Dubai organizēšanu

Ministru kabinets šā gada 22. oktobra sēdē atbalstīja Ekonomikas ministrijas priekšlikumu lauzt ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK)  parakstīto līgumu par valsts pārvaldes uzdevuma – organizēt Latvijas dalību starptautiskajā izstādē “Expo 2020 Dubai” – deleģēšanu LTRK, sedzot izmaksas par LTRK paveikto deleģēšanas līguma izpildei.

Vienlaikus MK uzdeva līdz šā gada oktobra beigām EM kopā ar Finanšu ministriju un Iepirkumu uzraudzības biroju izvērtēt alternatīvas iespējas Latvijas dalības izstādē “Expo 2020 Dubai” organizēšanai.

Galvenais iemesls lēmuma pieņemšanai par esošā deleģēšanas līguma laušanu – deleģēšanas līguma administratīvi juridiskais modelis, kas šāda projekta sagatavošanai ir pārāk smagnējs, laikietilpīgs un neefektīvs gan LTRK kā izpildītājam, gan EM kā procesa uzraugam.

Noslēgtais deleģēšanas līgums, kurā LTRK uz projekta laiku pārņem valsts pārvaldes funkcijas un atbilstoši ievēro normatīvos aktus kā valsts pārvaldes institūcija, šāda projekta realizēšanai ir bijis milzīgs izaicinājums. Šobrīd jāsecina, ka normatīvais regulējums, kas jāievēro, lai LTRK varētu rīkoties ar valsts budžeta līdzekļiem, ir nepiemērots šāda mēroga projekta realizēšanai.

Ekonomikas ministrija jau vairākkārt šā gada laikā ir informējusi valdību par EM un LTRK deleģēšanas līguma izpildes rezultātiem, kas būtiski atpaliek no sākotnēji plānotajiem termiņiem un atsevišķās pozīcijās pārsniedz sākotnēji plānotos izdevumus. Šobrīd projekta realizēšanā konstatētie riski sasnieguši kritisku līmeni, kas apdraud projekta realizāciju pieņemamā kvalitātē un līdz ar to arī efektīvu valsts budžeta līdzekļu izmantošanu.

Izstādes atklāšana plānota 2020. gada 20. oktobrī, savukārt valstu paviljonu iekšdarbiem jābūt pabeigtiem līdz 2020. gada jūlijam. Latvijas paviljona būvniecības process vēl nav uzsākts - līgumi par būvniecību un konstrukciju ražošanu līdz šim nav noslēgti, līdz ar to ir palicis kritiski maz laika paviljona būvniecībai.

Līdz šim Ekonomikas ministrija LTRK projekta realizācijai ir pārskaitījusi valsts budžeta līdzekļus 499 373 eiro apmērā. Ministrija kopumā par 2018. gadā un 2019. gada 1. pusgadā veiktajiem uzdevumiem ir attiecinājusi izmaksas 222 598,56 eiro apmērā. Tuvākajās dienās LTRK iesniegs atskaiti par š.g. 3. ceturksnī veiktajiem darbiem; Ekonomikas ministrija pēc iespējas ātrāk veiks darbu izpildes analīzi un lems par attiecināmajām izmaksām. Neiztērētos valsts budžeta līdzekļus LTRK pārskaitīs atpakaļ Ekonomikas ministrijas kontā.

Kā zināms, 2017. gada 5. decembrī Ministru kabinets atbalstīja Latvijas dalību starptautiskajā izstādē “Expo 2020 Dubai”, kura norisināsies Dubaijā, Apvienotajos Arābu Emirātos, laika posmā no 2020. gada 20. oktobra līdz 2021. gada 10. aprīlim. Līdz ar to 2018. gada 20. februārī Apvienotajos Arābu Emirātu ārlietu ministram tika iesniegta Latvijas Ministru prezidenta Māra Kučinska vēstule par Latvijas dalību Izstādē.

2018. gada 24. aprīlī Ministru kabinets pauda atbalstu LTRK kā Latvijas dalības organizatoram izstādē. Savukārt 2018. gada 5. novembrī Ministru kabinets atbalstīja sagatavoto deleģējuma līguma projektu par valsts pārvaldes uzdevuma – organizēt Latvijas dalību starptautiskajā izstādē “Expo 2020 Dubai” – deleģēšanu LTRK, apstiprināja LTRK iesniegto izdevumu tāmi 4 203 373 eiro apmērā, un deleģēja EM parakstīt deleģēšanas līgumu ar LTRK par Latvijas dalības starptautiskajā izstādē “Expo 2020 Dubai” organizēšanu. 2018. gada 14.novembrī LTRK un EM parakstīja līgumu par Latvijas pārstāvības organizēšanu Expo 2020 Dubaijā.

Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļa

 

Dalīties