Valsts kanceleja, sadarbībā ar Bērnu aizsardzības centru ir uzsākusi īstenot projektu ar mērķi veikt demogrāfisko procesu dinamikas izpēti un īstenot atbalsta pasākumus bērniem un ģimenēm psiholoģiskā un emocionālā noturīguma veicināšanai krīzes, vardarbības un diskriminācijas situācijās.
Salīdzinājumā ar citām valstīm, Latvijā ir satraucoši augsts vardarbības un diskriminācijas līmenis izglītības iestādēs, kas rada ilgstošas negatīvas sekas bērnu psihoemocionālajai veselībai. Lai izglītības iestādēs būtu iespējams sekmīgi risināt vardarbības gadījumus, atrastu efektīvus un bērna vajadzībām atbilstošus un ilgtspējīgus risinājumus, projekta ietvaros tiks izstrādāta diskriminācijas un vardarbības incidentu vadības sistēma, nodrošinātas pedagogu un atbalsta personāla apmācības sistēmas ieviešanai, kā arī īstenota mācību programma diskriminācijas mazināšanā skolēniem un pedagogiem.
Taču bērnu un pusaudžu labsajūtu ietekmē ne tikai skolas vide. Viņi bieži saskaras arī ar dažādām krīzes situācijām ģimenēs, piemēram, ar tuvinieka zaudējumu vai smagu slimību, kas var radīt dziļus emocionālus pārdzīvojumus un ietekmēt viņu turpmāko attīstību.
Lai mazinātu riskus un sniegtu atbalstu, ir nepieciešams stiprināt ģimenes un sniegt profesionālu atbalstu bērnam tuvinieka zaudējuma gadījumā, sniedzot tūlītēju palīdzību, nodrošinot speciālistu individuālās konsultācijas bērniem, tāpēc projekta ietvaros paredzēts izstrādāt atbalsta sistēmu, kas ietvers bērna individuālo vajadzību izvērtējumu un atbilstoša pakalpojuma saņemšanu, kā arī pakalpojumu kataloga izveidi par Latvijā pieejamiem pakalpojumiem zaudējuma gadījumos.
Projekta ietvaros tiks veikta arī ģimeņu vajadzību izpēte, īstenojot starptautisku longitudinālu pētījumu, kas ļaus veidot pierādījumos balstītu ģimenes atbalsta politiku, apzināties ģimeņu daudzveidību un atšķirīgās vajadzības, uz kurām precīzāk reaģējot, būtu iespējams efektīvāk izlietot valsts budžeta līdzekļus labākajiem risinājumiem ilgtspējīgai ģimeņu atbalsta politikai.
Informācija par projektu
- Projekta numurs: 4.3.6.9/2/24/I/001
- Projekta īstenotājs: Valsts kanceleja
- Projekta īstenošanas periods: no 09.2024 līdz 12.2029
- Projekta plānotais finansējums: 4 425 328 euro, tajā skaitā Eiropas Sociālā fonda Plus finansējums 3 761 528 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 663 800 euro.