Svētdien, 27. februārī, Starptautiskajā NVO dienā godinām nevalstiskās un bezpeļņas organizācijas, kā arī cilvēkus, kas tajās darbojās un palīdz stiprināt pilsonisko sabiedrību un veicināt demokrātisko izaugsmi visā pasaulē.
Starptautiskās NVO dienas tradīciju aizsāka latvietis Mārcis Liors Skadmanis un biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse” 2009. gadā. Dienu oficiāli atzina 12 valstis Baltijas jūras NVO forumā Viļņā, Lietuvā 2010. gadā, savukārt pirmo Vispasaules NVO dienas atklāšanas pasākumu 2014. gada 27. februārī Helsinkos, Somijā, rīkoja Somijas Ārlietu ministrija. Vairāk informācijas par Starptautisko NVO dienu atradīsiet World NGO Day tīmekļvietnē.
Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis: “Ikdienā NVO ir valsts pārvaldes partneris, pārstāvot dažādas sabiedrības grupas un iestājoties par to tiesībām. Paldies, ka palīdzat mums tik nozīmīgajā darbā - būvēt tiltu starp valsts pārvaldi un sabiedrību, lai veicinātu savstarpējo uzticēšanos. Šobrīd lēmumu izstrādes un pieņemšanas process vairs nav iedomājams bez pilsoniskās sabiedrības iesaistes. Arvien biežāk redzam, ka interešu pārstāvju balsis kļūst skaļākas, kas demokrātiskā sabiedrībā ir tikai normāli. Paldies, ka liekat mums, valsts pārvaldē strādājošajiem, ieklausīties sabiedrībā un aizdomāties, kā rast visu vajadzībām piemērotus risinājumus, kas ir taisnīgi, samērīgi, kurus izpildīt būtu iespējami vienkārši un kas ir sabiedrībai saprotami. Paldies par savstarpējo dialogu un sadarbību!”
Valsts kanceleja sadarbojas ar NVO jau no 2005. gada, kad nevalstiskais sektors pēc 21 NVO pārstāvju tikšanās ar Ministru prezidentu iniciēja Memoranda parakstīšanu, sniedzot atbalstu saliedētas sabiedrības stiprināšanai. Dokuments izstrādāts, lai sekmētu efektīvas un sabiedrības interesēm atbilstošas valsts pārvaldes darbību, nodrošinot pilsoniskās sabiedrības iesaisti lēmumu pieņemšanas procesos (vairāk informācijas par Memorandu mājaslapā). Ik mēnesi notiek Memoranda padomes sēdes, kuru tiešraidēm iespējams sekot Ministru kabineta un Valsts kancelejas mājaslapā.
Ikkatram ir iespēja iesaistīties tiesību aktu tapšanas procesā. Būtisks instruments sabiedrības līdzdalības veicināšanai ir arī 2021. gada rudenī darbu uzsākušais Vienotais tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāls (TAP portāls) – digitāla valdībā izskatāmo dokumentu un datu aprites informācijas sistēma, kas nodrošina caurskatāmāku un efektīvāku lēmumu pieņemšanas procesu. TAP nodrošina iedzīvotājiem iespēju sekot līdzi interesējošā jautājuma risināšanai un Pieteikties jaunumu saņemšanai iespējams TAP vietnē.
Sabiedrībai ir iespējas līdzdarboties valsts pārvaldes darbā - sniegt viedokli, iesaistīties darba grupās un citos veidos ietekmēt sabiedrības interesēm svarīgu jautājumu risināšanu valdībā un nozarēs! Aicinām NVO, nozaru pārstāvjus un iedzīvotājus izmantot šīs iespējas!