Ministru kabinets
Ar ES fondu līdzfinansējumu atjaunos trīs kultūras mantojuma objektus Rīgā

Ministru kabineta (MK) sēdē otrdien, 10. martā, apstiprināti MK noteikumi, kas paredz uzsākt ierobežotu projektu iesniegumu atlasi Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma ieguldīšanai Dailes teātra skvēra, Latviešu strēlnieku laukuma skvēra un Lielās ģildes nama atjaunošanā.

Kultūras mantojuma objektu atjaunošanai pieejamā ERAF finansējuma ietvaros Lielās ģildes nama atjaunošanā paredzēts veikt ieguldījumus līdz 5 579 856 euro, Dailes teātra skvēra sakārtošanā -  ne vairāk kā 1 680 000 euro, bet Latviešu strēlnieku laukuma skvēra atjaunošanā  – ne vairāk kā 739 222 euro.

Apstiprinot MK noteikumus, tiek uzsākta ERAF 5.5.1.specifiskā atbalsta mērķa (SAM) „Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ceturtās projektu iesniegumu atlases kārtas „Kultūras mantojuma saglabāšana, atjaunošana un ar to saistītās infrastruktūras attīstība Rīgas vēsturiskā centra teritorijā” īstenošana. Tās mērķis ir nodrošināt kultūras mantojuma attīstīšanu un saglabāšanu Rīgas vēsturiskajā centrā.

Projektus īstenos Rīgas pilsētas pašvaldība un valsts akciju sabiedrība „Valsts nekustamie īpašumi”. 

Investīcijas 5.5.1.SAM ietvaros vērstas uz to, lai nodrošinātu ne vien projekta ietvaros atbalstāmo kultūras un dabas mantojuma saglabāšanu un aizsardzību, bet arī jaunu funkciju attīstību kultūras mantojuma objektos, nodrošinot objektu dziļāku integrāciju vietējā ekonomikas struktūrā ar mērķi veicināt to finansiālo patstāvību un mazināt slogu uz valsts un pašvaldību budžetiem.

Saskaņā ar šodien apstiprinātajiem MK noteikumiem, lai savlaicīgi risinātu ar projektu ieviešanu saistītos jautājumus, KM paredz izveidot 5.5.1.SAM ceturtās atlases kārtas uzraudzības padomi, kas pārraudzīs projektu īstenošanu.

Šajā plānošanas periodā, laikā no 2014. līdz 2020. gadam, ERAF (tai skaitā valsts budžeta virssaistību) līdzfinansējums 68 miljonu eiro apmērā 5.5.1.SAM ietvaros ļauj visā Latvijā atjaunot vairāk nekā 60 kultūrvēsturiskas vietas – pilis un pilsdrupas, muižas, baznīcas, dabas takas, brīvdabas estrādes, industriālā mantojuma ēkas – un radīt tajās jaunus, mūsdienīgus tūrisma pakalpojumus.

 5.5.1.SAM iekļauto kultūras un dabas mantojuma objektu attēlojums kartē.

Daudzu īstenoto projektu piemēri liecina par pārliecinošu pozitīvu ietekmi uz teritorijas ekonomisko aktivitāti, tūristu plūsmas, kā arī kultūras patēriņa pieaugumam veicinot apkārtnes uzņēmumu attīstību.

Informāciju sagatavoja:
Dace Vizule,
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
67330314, 29192298
Dace.Vizule@km.gov.lv