26. janvāra agrā rītā ir bojāts VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (turpmāk – LVRTC) Baltijas jūrā esošais zemūdens optisko šķiedru kabelis. LVRTC Datu pārraides uzraudzības sistēmā tika fiksēti datu pārraides pakalpojumu traucējumi posmā Ventspils – Gotlande (Fårösund). LVRTC turpina sniegt pakalpojumus, izmantojot citus datu pārraides maršrutus. Šobrīd ir iespējama datu pārraides ātruma aizture, bet lielākoties tā neietekmē galalietotājus Latvijā.
Sadarbībā ar tehnoloģiskajiem partneriem LVRTC ir nekavējoties veicis sistēmas darbības pārbaudi, kā arī mērījumus tīklā no iekārtām Ventspilī. Šobrīd ir pamats uzskatīt, ka kabelis ir būtiski bojāts un ka bojājums ir ārējas iedarbības. LVRTC ir rosinājis uzsākt kriminālprocesuālas darbības.
Ievērojot to, ka kabelis atrodas vairāk nekā 50m dziļumā, bojājumu veidu varēs noteikt tikai uzsākot kabeļa remonta darbus.
LVRTC par notikušo ir informējis atbildīgos dienestus.
Saskaņā ar LVRTC rīcībā šobrīd esošo informāciju, elektronisko sakaru komersanti, kas līdz šim izmantoja optiskās šķiedras jūras kabeli, pakalpojumu nodrošināšanai izmanto citus datu pārraides maršrutus.
LVRTC turpina sarunas ar uzņēmumu, kas tehniski var nodrošināt jūras kabeļa remontu. Tas ir ārvalstu uzņēmums ar lielu pieredzi šādu tehnoloģiski sarežģītu uzdevumu veikšanā. Bojājumu novēršana tiks uzsākta līdz ko būs panākta vienošanās par remonta kuģa iziešanu jūrā.
Svētdien, 26. janvārī, Ministru prezidente Evika Siliņa sasauca atbildīgo ministriju un dienestu sanāksmi saistībā ar konstatētiem Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) traucējumiem optiskās šķiedras sakaru tīklā posmā Ventspils–Gotlande.
Nacionālie bruņotie spēki iesaistās situācijas uzraudzībā pie Baltijas jūrā esošā zemūdens optisko šķiedru kabeļa
Svētdien, 26. janvārī, Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēki saņēma informāciju no Latvijas valsts radio un televīzijas centra par Zviedrijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā konstatētu optiskā kabeļa Ventspils-Gotlande bojājumu. Jūras spēki nekavējoties norīkoja patruļkuģi veikt iespējami iesaistītā kuģa apsekošanu.
Jūras spēki par notikušo ir sazinājušies ar NATO sabiedrotajiem, tostarp ar Zviedriju un notiek pastāvīga informācijas apmaiņa. Jūras operāciju centrs ir veicis kuģu kustību analīzi kabeļa bojājuma rajonā. Aptuvenajā zemūdens infrastruktūras bojājuma rajonā tika identificēti vēl divi kuģi, kas atradās ārpus Latvijas teritoriālās jūras un ekskluzīvās ekonomiskās zonas. Turpinās notikušā apstākļu noskaidrošana.