Piektdien, 19. februārī, notika otrā Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupas sēde, kurā iesaistītās puses sprieda par sabiedrības iesaisti Covid-19 seku mazināšanā un diskutēja par mērķētu palīdzību dažādām iedzīvotāju grupām, ņemot vērā sociālos aspektus.
Sēdē Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes deleģētā pārstāve Inese Vaivare dalībniekiem izklāstīja pētījumos un pieredzē novēroto situāciju tajās sabiedrības grupās, kuras Covid-19 pandēmijas laikā nonākušas vislielākajās grūtībās. Tika izgaismoti šķēršļi, kas atsevišķām sabiedrības grupām pilnvērtīgi neļauj izmantot esošo atbalsta mehānismu sistēmu. Vienlaikus tika piedāvāti arī risinājumu scenāriji, lai kopīgi strādājot visām iesaistītajām pusēm – valstij, privātajam sektoram, pašvaldībām un nevalstiskajam sektoram – krīzes laikos mērķētu atbalstu saņemtu ikviens cilvēks. Tāpat tika piedāvāts pilnveidot risku vadības sistēmu, uz tā sauktā “luksofora principa” bāzes veidotus principus piemērojot ne tikai veselības nozarei, bet visām jomām.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, uzklausot visu sadarbības partneru viedokļus, aicināja arī turpmāk kopīgi strādāt, piedāvājot konkrētus un praktiskus risinājumus un pilnveidojumus esošajiem risinājumiem. Valdības pārstāvji arī pauda apņemšanos vairāk strādāt ar mazajiem uzņēmējiem, rodot tiem piemērotu atbalstu, savukārt nevalstiskais sektors sagatavotu praktiskus priekšlikumus darbam ar iedzīvotājiem.
Būtiskas diskusijas notika arī par epidemioloģiskās informācijas sistēmas kapacitāti, kam nepieciešami papildspēki. Ministru prezidents aicināja akadēmiskās un zinātniskās jomas pārstāvjus sadarboties ar Slimību profilakses un kontroles centru, lai veicinātu visaptverošu un detalizētu zinātnē balstītas informācijas pieejamību gan lēmumu pieņēmējiem, gan sabiedrībai kopumā.
Covid-19 ierobežošanas stratēģiskās vadības grupas dalībnieki bija vienisprātis par to, ka koronavīrusa izplatība nebeigsies tuvākajā laikā, tāpēc pareizākais ekonomikas atkopšanās ceļš būtu visu jomu pārorientācija uz drošu sadzīvošanu ar vīrusu. Tāpēc uz nākamo grupas sēdi Ministru prezidents tās dalībniekus aicināja gatavot ilgtermiņa risinājumus, kas Latvijas sabiedrībai palīdzētu sadzīvot ar pandēmiju, mazinot veselības apdraudējumu un vienlaikus vienmērīgi attīstot Latvijas ekonomiku par tādu sistēmu, kurā droši var darboties visi tās dalībnieki.