2024. gada 26. martā ar pasākumu Ludzā tiek uzsākts darbnīcu cikls #DrošaLatvija, kas vairākās pašvaldībās visā Latvijā tuvākajos mēnešos stiprinās informatīvās telpas drošību un sabiedrības noturību pret informācijas manipulācijām, tostarp dezinformāciju.
Valsts kancelejas un Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) kopīgi īstenoto projektu veido savstarpēji papildinošas aktivitātes dažādām mērķa grupām pašvaldībām, nevaldības organizācijām, vietējo mediju pārstāvjiem un vidējās izglītības iestādēm, tostarp vecāko klašu skolēniem un pedagogiem. Tās iekļaus darbnīcas ar krīžu situāciju simulāciju izspēlēm, diskusijas par aktuāliem jautājumiem saistībā ar uzticamas informācijas iegūšanu un izmantošanu un medijpratības lekcijas informācijas drošības un kopienu noturības stiprināšanai deviņās Latvijas pašvaldībās un trīspadsmit Latvijas skolās Ludzā, Jelgavā, Jūrmalā, Daugavpilī, Krāslavā, Preiļos, Liepājā, Jēkabpilī, Rīgā.
“Šādas aktivitātes informācijas drošības jomā ļauj uzkrāt pieredzi un zināšanas par praktiskiem risinājumiem noturības stiprināšanai. Šobrīd šādu zināšanu un prasmju uzkrāšana ir ļoti aktuāla, jo pieaug dažāda rakstura dezinformācijas izplatība, tai skaitā tādas, kas kļūst arvien grūtāk atpazīstama. Neiedziļināšanās un paviršība vai arī grūtības atpazīt viltīgi paslēptu dezinformāciju ir tikai daži iemesli, kāpēc cilvēki kļūst par dezinformācijas un viltus ziņu upuriem, tāpēc modrība ir svarīga vienmēr,” projekta #DrošaLatvija norises nepieciešamību pamato LATO ģenerālsekretāre Sigita Struberga.
Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs Rihards Bambals: “Jaunākais Valsts kancelejas pētījums liecina, ka vien 47% iedzīvotāju parasti spēj atpazīt uzticamu informāciju medijos no tendenciozas un safabricētas (pašvērtējums). Pētījumi liecina, ka Latvijas sabiedrība nav pietiekami zinoša par automatizētiem un mākslīgā intelekta darbinātiem rīkiem lētu, ātru un masīvu ietekmes operāciju veikšanai. Piemēram, tikai 35% respondentu uzskata, ka spētu atpazīt dziļviltojumus (27% ar tiem jau esot saskārušies), kamēr vien 51% zina, kas ir boti un kā tie darbojas internetā. Dezinformācijas izplatība uz tehnoloģiju straujās attīstības un cilvēku nepietiekamo prasmju fona rada nopietnus riskus mūsu sabiedrībai, ietekmējot sabiedrisko domu, demokrātiskos procesus, tostarp vēlēšanu iznākumu, kā arī nacionālo drošību. Izglītojošie pasākumi mērķēti uz dažādām grupām visos Latvijas reģionos, lai apbruņotu tās ar praktiskām prasmēm un attīstītu noturību kopienās pret iespējamām krīzēm nākotnē.”
#DrošaLatvija darbnīcās ar savām zināšanām pašvaldībās dalīsies LATO valdes priekšsēdētājas vietniece, Latvijas Universitātes Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošā pētniece, profesore Žaneta Ozoliņa, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektors un mediju eksperts Ingemārs Vekteris, drošības eksperts Vitālijs Rakstiņš, kā arī pārstāvji no Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta, LATO, Yata Latvija, organizācijas “Sievietes drošībai”, Aizsardzības ministrijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta.
#DrošaLatvija norisināsies 26. martā Ludzā, 15. aprīlī Jelgavā, 16. aprīlī Jūrmalā, 19. aprīlī Daugavpilī, 23. aprīlī Krāslavā, 26. aprīlī Preiļos, 29. aprīlī Liepājā, 7. maijā Jēkabpilī un 5. maijā Rīgā.
Pieteikšanos darbnīcām koordinē LATO, e-pasta adrese: viesturs.romka@lato.lv, tālrunis +371 26362688.