Valstīm gan NATO un Eiropas Savienības ietvaros, gan citos sadarbības formātos jāturpina īstenot Ukrainas militārā atbalsta iniciatīvas. Tā, 28. maijā tiekoties ar Čehijas vadītās artilērijas munīcijas koalīcijas valstu līderiem Čehijā, Prāgā, uzsvēra Ministru prezidente Evika Siliņa. Tikšanās laikā apspriesta Čehijas iniciatīvas gaita, kā arī iespējas turpināt un paplašināt efektīva un praktiska militārā atbalsta sniegšanu Ukrainai.
Video ar līderu paziņojumiem plašsaziņas līdzekļiem.
Sanāksmē kopā ar Latvijas Ministru prezidenti piedalījās Čehijas premjerministrs Petrs Fiala, Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihals, Polijas prezidents Andžejs Duda, Dānijas premjerministre Mette Frederiksena un Nīderlandes Karalistes premjerministrs Marks Rute.
E. Siliņa uzsvēra, ka Latvija Ukrainas militārajam atbalstam gadā paredzējusi 0,25% no iekšzemes kopprodukta un ar savu ieguldījumu 10 miljonu eiro apmērā atbalsta Čehijas artilērijas munīcijas iniciatīvu. Par to Ministru kabinets pieņēmis arī oficiālu lēmumu. Kopumā iniciatīvas ietvaros paredzēts līdz gada beigām piegādāt vismaz pusmiljonu artilērijas lādiņu Ukrainai. E. Sliņa izteica pateicību Čehijai, Dānijai un Nīderlandei par līderību šajā iniciatīvā, kas līdz šim bijusi ļoti veiksmīga. Šī pieredze var kalpot arī kā piemērs citām valstīm, kas vēlas pēc iespējas ātrāk un efektīvāk militāri atbalstīt Ukrainu.
“Valstīm jāturpina kopā meklēt jaunus veidus, kā atbalstīt Ukrainu, piegādājot gan munīciju, gan ieročus, gan militāro aprīkojumu. Latvija kopā ar Lielbritāniju vada Dronu koalīciju, kas apņēmusies nodrošināt Ukrainai miljons militārām vajadzībām izmantojamu dronu. Ukrainas tauta varonīgi cīnās par savu brīvību un mūsu visu drošību. Latvijā apzināmies brīvības vērtību, tāpēc mūsu pienākums ir veicināt atbalstu Ukrainai līdz pat tās galīgajai uzvarai pār agresorvalsti Krieviju,” uzsver E. Siliņa.
Valstu līderi Prāgā kopīgā paziņojumā vēlreiz apliecināja gatavību sniegt turpmāku militāro atbalstu Ukrainai, īpaši munīcijas un gaisa telpas aizsardzības jomās, kas nepieciešams, lai aizsargātu Ukrainas iedzīvotājus, kritisko infrastruktūru un pilsētas, kā arī nodrošinātu Ukrainas panākumus kaujas laukā. Līderi arī pauda atbalstu Vācijas iniciatīvai, kuras mērķis ir stiprināt Ukrainas gaisa telpas aizsardzību, kā arī uzsvēra gatavību veidot jaunus sadarbības formātus Ukrainas militārajam atbalstam. Tāpat nepieciešams atbalstīt Ukrainas militāro industriju, uzsvērts paziņojumā pēc tikšanās Prāgā.