Lai veselības aprūpe būtu pieejamāka un kvalitatīvāka, īstenoti vairāki nozīmīgi uzlabojumi, tostarp samazināti gaidīšanas laiki uz veselības aprūpes pakalpojumiem, ieviesti jauni valsts apmaksāti pakalpojumi, kā arī pilnveidota ārstniecības iestāžu uzraudzība, norādīts Veselības ministrijas ziņojumā, ar kuru šodien iepazīstināta valdība.
Īstenojot plānotās reformas, Veselības ministrija pārskatījusi pakalpojumu sniedzēju tīklu un samazinājusi gaidīšanas laiku uz veselības aprūpes pakalpojumiem. Tā, piemēram, rindas uz dienas stacionārā sniegtajiem pakalpojumiem kopš 2017.gada ir samazinājušās uz pusi - no 407 dienām līdz aptuveni 207 dienām.
Vienlaikus ieviesti jauni valsts apmaksāti pakalpojumi un uzlabota kompensējamo zāļu pieejamība. Jau no šā gada 1. aprīļa, ārstiem, izrakstot pacientam medikamentus no kompensējamo zāļu saraksta, receptē būs jānorāda zāļu aktīvās vielas nosaukums, tādējādi pacienti nepārmaksās, pērkot kompensējamos medikamentus.
Veselības ministrija arī šogad turpinās īstenot nepieciešamās izmaiņas farmācijas jomā, tostarp mazinot zāļu mākslīgo un faktisko nepieejamību un padarot caurspīdīgāku zāļu vairumtirdzniecību. Tāpat tiks turpināts darbs, lai uzlabotu farmaceitisko aprūpi un zāļu pieejamību mazāk apdzīvotās vietās.
Savukārt, lai nodrošinātu veselības sistēmas efektīvu un kvalitatīvu pārvaldi, Veselības inspekcija (VI) veikusi vairākus tematiskos auditus veselības aprūpes jomā, tostarp mamogrāfijas un insulta pacientu veselības aprūpes auditus. Veselības aprūpes kvalitāte arī turpmāk tiks auditēta. Tāpat tiks izstrādāti klīniskie algoritmi un pacientu ceļi, kā arī pilnveidota ārstniecības iestāžu uzraudzība.
Šā gada februārī plānots apstiprināt padomes universitāšu slimnīcās, savukārt jau no pagājušā gada norisinās iepriekš neizziņotas pārbaudes slimnīcās, lai noteiktu to atbilstību pašreizējiem līmeņiem un sniegtajiem pakalpojumiem.
Īstenotās pārbaudes, kuras tiks turpinātas katru gadu, ar mērķi efektīvāk plānot nepieciešamo infrastruktūru un cilvēkresursus, nodrošinot vienlīdzīgu pakalpojumu pieejamību un vienlīdzīgu pakalpojumu kvalitāti, vienlaikus attīstot ilgtspējīgu un perspektīvu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu.
Savukārt mediķu optimāla skaita nodrošināšanai, kā arī efektivitātes un caurspīdīguma palielināšanai, veikti vairāki nozīmīgi uzlabojumi, tostarp pārskatīts ārstniecības personu sadalījums amatu kategorijās, rezidentūras ilgums, kā arī palielināts ārstniecības personu atalgojums.
Ministrijas ieskatā svarīgs priekšnosacījums ir turpināt mediķu atalgojuma palielināšanu, tostarp, lai mazinātu vai apturētu māsu aizplūšanu prom no slimnīcām un radītu motivējošu darba vidi. Tāpat, lai sasniegtu Eiropas Savienības (ES) vidējiem rādītājiem tuvākus veselības rezultātus un rastu risinājumus pieejamības un kvalitātes problēmām, nepieciešams palielināt veselības aprūpes finansējumu.
Edgars Skvariks
Veselības ministres padomnieks
komunikācijas jautājumos
tālrunis: 67876088; 26538741
e-pasts: edgars.skvariks@vm.gov.lv