Latvijas veselības aprūpes nozare solidarizējas ar Ukrainu un šobrīd gatavo vajadzīgo palīdzību.
Latvija Ukrainai var nosutīt zāles un medicīnas ierīces. Pirmais sūtījums no valsts materiālajām rezervēm ar šļircēm, elastīgām saitēm, injekciju šķīdumiem, intravenozās ievades sistēmām, penicilīnu u.c. jau ir izsūtīts.
Latvijas ārstniecības iestādes, piemēram, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, Liepājas Reģionālā slimnīca, Ziemeļkurzemes Reģionālā slimnīca, Daugavpils Reģionālā slimnīca, Jēkabpils Reģionālā slimnīca, Jelgavas Reģionālā slimnīca u.c., jau ir apliecinājušas savu gatavību sniegt ārstniecību un/vai rehabilitāciju Ukrainas karavīriem un/vai civiliedzīvotājiem, kas šobrīd cieš no karadarbības.
Veselības ministrija sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu aktīvi strādā, lai cilvēkiem, kuri ieradīsies Latvijā, būtu pieejami mūsu valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi, tostarp primārā veselības aprūpe pie ģimenes ārstiem.
Veselības ministrija izskata iespēju nodrošināt darbu Latvijas ārstniecības iestādēs māsām, ārstiem un citiem veselības aprūpē strādājošiem, kuri, bēgot no karadarbības Ukrainā, var ierasties Latvijā.
Veselības aprūpes nozare apzina palīdzības iespējas situācijai, ja Ukraina izteiks nepieciešamību pēc asins komponentu papildu rezervēm. Latvija regulāri seko līdzi Ukrainas starptautiski izteiktajiem palīdzības pieprasījumiem, kas tiek koordinēti caur Eiropas Savienības Civilās aizsardzības mehānismu.
Gatavību sniegt atbalstu Ukrainai šīs nedēļas sākumā Ukrainas vēstniekam Latvijā Oleksandram Miščenko tikšanās laikā apliecināja arī veselības ministrs Daniels Pavļuts. Par tikšanās laikā spriesto, informācija pieejama šeit.
Veselības ministrija šobrīd vienpusēji lauž līgumu, kas iepriekš bija noslēgts ar Baltkrievijas Republikas Veselības ministriju par sadarbību veselības un medicīnas zinātnes jomā. Tāpat veselības ministrs uzdod padotības iestādēm lauzt sadarbības līgumus, ja tādi noslēgti ar Krievijas vai Baltkrievijas pusi.
Šobrīd ir pieejams arī psihoemocionālais atbalsts Latvijas un Ukrainas iedzīvotājiem. Veselības ministrija aicina cilvēkus sekot līdzi savai un līdzcilvēku mentālajai veselībai! Saskaroties ar bailēm, paniku, izmisumu vai citām spēcīgām emocijām par sevi, ģimeni, apkārt notiekošo, kā arī piedzīvojot traumatiskas situācijas, cilvēki aicināti saņemt psihoemocionālu atbalstu, izmantojot šobrīd pieejamās iespējas pa tālruni.
Atbalsts Krīzes centrā Skalbes
Notiekošā karadarbība Ukrainā arī Latvijas iedzīvotājiem var radīt iekšēju trauksmi un paniku, tādēļ pieejams atbalsts Krīzes centrā Skalbes - atbalsta tālrunis 116123, kur profesionāli speciālisti sniegs nepieciešamo palīdzību.
Tālrunis, zvaniem no Latvijas, ir bez maksas, tā darba laiks ir visu diennakti, katru dienu un konsultācijas var saņemt latviešu, krievu un angļu valodās. Palīdzība pieejama arī Latvijas valstspiederīgajiem, kuri atrodas ārpus Latvijas, to var saņemt zvanot +371 67222922.
Atbalsts Pusaudžu resursu centrā (PRC)
Pusaudžu resursu centrs piedāvā savu atbalstu Ukrainas valstspiederīgajiem, kas šobrīd spiesti būt prom no mājām šeit, Latvijā.
Bērniem, pusaudžiem un ģimenēm no Ukrainas aicinām zvanīt uz tālruni +37125737363, lai saņemtu bezmaksas psiholoģisko atbalstu angļu un krievu valodā. Tālrunis darbojas darba dienās, no 12:00 līdz 19:00.
Centrs jau tuvākajā laikā plāno ieviest bezmaksas psiholoģiskā atbalsta grupas bērniem un vecākiem, kas atrodas Latvijā, bēgot no kara Ukrainā. Aicinam sekot līdzi aktuālajai informācijai PRC mājas lapā un Facebook.