No 2024. gada 24. līdz 31. oktobrim Latvijā tradicionāli atzīmē UNESCO Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļu, kuras mērķis ir uzlabot cilvēku prasmes informācijas, mediju un tehnoloģiju jautājumos. Nedēļas vadmotīvs šogad ir – informācijas jaunie digitālie apvāršņi: medijpratība un informācijpratība sabiedrības interesēm.
Aizsākot nedēļu, Valsts kancelejā 2024. gada 24. oktobrī plkst. 11.00 notiks Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas programmas Latvijā atklāšana. Pasākumā ar uzrunām un prezentācijām uzstāsies Valsts kancelejas, Kultūras ministrijas, Ārlietu ministrijas un UNESCO Latvijas nacionālās komisijas pārstāvji, kā arī notiks diskusija “Dezinformācijas atmaskošanas un medijpratības veiksmes un neražas”, kurā piedalīsies mediju redaktori un dezinformācijas eksperti, tostarp Filips Lastovskis (DELFI), Evita Puriņa (Re:Baltica/Re:Check), Solvita Denisa-Liepniece (Vidzemes Augstskola). Pasākuma fokusā būs medijpratības nozīmība, kas ļautu risināt mūsdienu izaicinājumus, tostarp dezinformācijas un naida runas izplatīšanos, uzticības mazināšanos plašsaziņas līdzekļiem un digitālo inovāciju, jo īpaši mākslīgā intelekta, ietekmi. Pasākuma gaitai ikviens interesents varēs sekot līdzi tiešraidēs LSM.lv un Delfi.lv.
Līdzās atklāšanas pasākumam šajā nedēļā Latvijā tiek organizēta plaša norišu programma, ko rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Kultūras ministrija, Baltijas Mediju izcilības centrs, augstskolas, Latvijas Nacionālā bibliotēka un citi partneri. Piemēram, tīmekļseminārs “Medijpratība skolās – kā mācīt un mācīties?” un pētījuma “Par Latvijas iedzīvotāju medijpratību” prezentācija un diskusija. Visu nedēļas pasākumu programma pieejama Valsts kancelejas tīmekļvietnē.
Tieši pateicoties Latvijas un 11 citu valstu iniciatīvai 2021. gadā ANO Ģenerālā Asambleja pieņēma rezolūciju, kas aicina valstis visā pasaulē veicināt noturību pret dezinformāciju un maldinošu informāciju, tostarp katru gadu no 24. līdz 31. oktobrim atzīmējot īpašu medijpratības un informācijpratības nedēļu.
Plašāka informācija par Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļu ir pieejama UNESCO mājaslapā (angļu valodā).