Otrdien, 15. martā, Ministru kabineta sēdes laikā tika izskatīta Laumas Muižnieces kandidatūra Latvijas Zinātnes padomes (LZP) direktora amatam. Amata kandidāte guva valdības atbalstu un ir apstiprināta par LZP direktori.
Lauma Muižniece tika izvirzīta LZP direktora amatam pēc dalības atklātā konkursā, kas noritēja trijās kārtās, kuru laikā L. Muižniece apliecināja savas kompetences un atbilstību amatam.
Laumas Muižnieces līdzšinējā darbavieta jau vairāk nekā četrus gadus bijusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra. Tur potenciālā LZP direktore strādājusi Tehnoloģiju departamentā, sākot no eksperta līmeņa līdz pat departamenta direktores amatam, ko L. Muižniece ieņem, sākot no 2020. gada marta. Paralēli konkursa uzvarētāja jau kopš 2012. gada ir bijusi vieslektore, vēlāk docente Banku augstskolā. Tāpat L. Muižniece no 2016. gada ir Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūta darba pakas “Technology marketing” vadītāja, kur strādā ar tehnoloģiju mārketingu.
Pirms darba Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā Lauma Muižniece strādājusi Latvijas Universitātē – sākotnēji kā projektu vadītāja Attīstības un plānošanas departamentā, bet no 2016. gada – kā vecākais eksperts Inovāciju centrā.
LZP direktora amatam izvirzītā Lauma Muižniece Banku augstskolā ir ieguvusi profesionālā maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā, savukārt Tallinas Tehnoloģiju universitātē iegūts doktora grāds tehnoloģiju vadībā.
L. Muižniece atbilstoši Eiropas kopīgajām nostādnēm valodu apguvei angļu valodu pārvalda C līmenī, bet krievu un vācu valodu – B līmenī.
Kā vēstīts iepriekš, atklātais konkurss norisinājās trīs kārtās. Konkursa pirmajā kārtā tika izvērtēti pretendentu iesniegtie dokumenti un to atbilstība konkursa prasībām. Konkursa otrajā kārtā pretendente konkursa komisijai skaidroja savu motivāciju ieņemt šo amatu, atbildēja uz komisijas jautājumiem un izklāstīja savu stratēģisko redzējumu par LZP kā efektīvas pētniecības institūcijas nostiprināšanos Latvijā, tās prioritātēm un attīstību. Savukārt konkursa trešajā kārtā pretendente demonstrēja savas vadības kompetences: stratēģisko redzējumu, pārmaiņu vadīšanu, darbinieku motivēšanu un attīstīšanu, orientāciju uz rezultātu sasniegšanu un orientāciju uz attīstību.