Labklājības ministre Ramona Petraviča norāda, ka pieņemtie MK noteikumi par iespēju piešķirt invaliditāti uz mūžu novērsīs gadu desmitiem praktizēto netaisnību pret cilvēkiem ar smagu invaliditāti, kurām tā regulāri bija jāpierāda ārstu komisijai. Ministre atzīst, ka šī ir bijusi viena no prioritātēm, ko viņa izvirzījusi, stājoties amatā.
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai (VDEĀVK) būs tiesības jau pirmajā invaliditātes ekspertīzē noteikt invaliditāti bez atkārtota invaliditātes ekspertīzes termiņa (uz mūžu) personām jebkurā vecumā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, kurām ir iestājušies slimības vai traumas radīti stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kas būtu par pamatu invaliditātei visa mūža garumā.
Šādu kārtību paredz otrdien, 3. decembrī, valdības sēdē pieņemtie noteikumi "Grozījums Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumos Nr. 805 "Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību"".
Tas nozīmē, ka, ja VDEĀVK, veicot invaliditātes ekspertīzi (pirmreizēju vai atkārtotu), pēc iesniegtajos dokumentos esošās informācijas varēs pamatoti izsecināt, ka minētie funkcionēšanas ierobežojumi cilvēkam saglabāsies visas dzīves laikā, VDEĀVK būs tiesīga noteikt personai invaliditāti bez atkārtota invaliditātes ekspertīzes termiņa jeb uz mūžu. Tas dos iespēju cilvēkiem ar stabiliem funkcionēšanas ierobežojumiem saņemt sociālās garantijas visa mūža garumā bez atkārtotas dokumentu iesniegšanas VDEĀVK.
Informāciju sagatavoja: Liesma Kalve, labklājības ministres padomniece komunikācijas jautājumos, 67021548, liesma.kalve@lm.gov.lv