Starptautisks skolēnu veselības paradumu pētījums, kas īstenots 45 valstīs, liecina, ka Latvija ieņem otro vietu bulinga izplatības rādītājos skolās. Lai rastu sistēmisku risinājumu, šogad 60 Latvijas skolās pirmo reizi darbu uzsāk starptautiska bulinga novēršanas programma KiVa, kas izstrādāta Turku Universitātē Somijā un efektīvi darbojas jau 20 valstīs. Programmas mērķis ir mazināt vardarbību skolās, novērst jaunu gadījumu rašanos un mazināt bulinga radīto negatīvo ietekmi uz sabiedrības veselību.
KiVa ieviešanas ietvaros veiktais Rīgas Stradiņa universitātes monitoringa pētījums un šī gada pavasarī apkopotie pirmreizējie dati rāda, ka problēma skolās ir aktuāla – vismaz vienu reizi pāris mēnešu laikā bulingu pieredzējuši 39,5% skolēnu. Aktuāls kļūst arī kiberbulings jeb bulings digitālajā vidē.
2006. gadā Turku universitātē izstrādātā bulinga novēršanas programma KiVa ir pirmā sistēmiskā programma bulinga novēršanai skolās, kas veiksmīgi ieviesta jau 20 valstīs. Kā rāda līdzšinējie ziņojumi par programmas darbību Somijā, Nīderlandē, Itālijā un citās valstīs, veiksmīga dažādu sektoru partnerība palīdz mazināt vardarbību.
Aicinām mediju pārstāvjus uz Rīgas Teikas vidusskolas KiVa atklāšanas pasākumu skolēniem ceturtdien, 21. septembrī, plkst. 12.00 (Aizkraukles ielā 14, Rīgā).
Programmā:
- iepazīstināšana ar KiVa programmas būtību, konceptu un norisi;
- skolēnu simboliska parakstīšanas par “365 dienām bez pāridarījumiem”;
- iepazīties ar skolas vadības nostāju attiecībā uz bulinga mazināšanu, jo skola šo jautājumu uztver nopietni, un tic, ka skolas videi jābūt drošai un bērnus atbalstošai.
Piedalās:
- Rīgas Teikas vidusskolas direktore Guna Pudule,
- KiVa programmas koordinatore skolā, direktores vietniece Evija Augustāne,
- KiVa skolas trenere Lāsma Pīlāga,
- agrīna preventīva atbalsta pakalpojumu bērniem attīstības koordinatore Valsts kancelejā Sigita Sniķere,
- skolēni un klases audzinātāji.
Priecāsimies, ja intereses gadījumā savu dalību pasākumā apstiprināsiet līdz 20. septembra plkst. 17.00, zvanot +371 67082813 vai rakstot kristine.zvejsalniece@mk.gov.lv.
Programma KiVa ir daļa no preventīvā atbalsta sistēmas, kuras veidošanas mērķis ir Latvijā nodrošināt nepieciešamo profilakses, agrīnās intervences un atbalsta pakalpojumu pieejamību bērniem ar attīstības grūtībām vai to veidošanās risku. Šos jautājumus Valsts kanceleja savā paspārnē pārņēma līdz ar Pārresoru koordinācijas centra likvidēšanu 2023.gada 1.martā.