Otrdien, 30. augustā, Ministru kabineta sēdē izskatīts "Starpziņojums par PSRS okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķiniem" un turpmāko rīcību iespējamās zaudējumu kompensācijas prasības celšanai pret Krieviju kā PSRS tiesību mantinieci.
“Jāsaka liels paldies tiem, kuri vairākus gadus drosmīgi strādā pie padomju okupācijas zaudējumu aprēķināšanas, lai šodien Ministru kabineta sēdē jau varētu sniegt starpziņojumu par PSRS okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķiniem. Tas ir Latvijas un visu trīs Baltijas valstu pašcieņas jautājums. Mums ir jābūt saimniekiem savā valstī un jārūpējas par to. Tas sevī ietver arī vēstures izprašanu un analizēšanu, un šajā gadījumā - arī piecdesmit okupācijas gados pastrādāto noziegumu noskaidrošanu un nodarīto zaudējumu aprēķināšanu un atlīdzināšanu. Varbūt daļa sabiedrības joprojām baidās runāt par okupācijas gadiem, vai vispār par attiecībām ar kaimiņvalsti, taču noziegumi tika pastrādāti un zaudējumi tika radīti: nogalināti un izvesti cilvēki, liegta iespēja Latvijas ekonomiskajai attīstībai. Krievijas iebrukums Ukrainā ir mainījis Eiropas un visas pasaules attieksmi pret agresorvalsti un tās centieniem jau atkal okupēt neatkarīgas valstis,” uzsver Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns.
Komisija[1] turpina apkopot materiālus no 70 pētījumiem un 62 ekspertīzēm un paredzējusi nākamā gada martā valdībā iesniegt noslēguma ziņojumu par veiktajiem PSRS okupācijas nodarīto zaudējumu aprēķiniem, lai to varētu izmantot iespējamās zaudējumu atlīdzības prasības noformēšanai un iesniegšanai starptautisko tiesību institūcijās.
Ministru kabinetā iesniegtajā starpziņojumā ir pārskats par gatavotā apkopojuma saturu, aprēķinu metodoloģijām, lai izvērtētu okupācijas rezultātā Latvijas valstij radītos demogrāfiskos, tautsaimniecības, finansiālos, militāri rūpnieciskā kompleksa un videi nodarītos zaudējumus.
Gatis Krūmiņš, Vidzemes augstskolas vadošais pētnieks, asociētais profesors, norāda: “PSRS okupācijas zaudējumu apzināšana un aprēķināšana naudas izteiksmē ir mūsu pienākums un tā ir daļa no okupācijas seku likvidēšanas. Šī brīža ģeopolitiskais fons mums ir īpaši labvēlīgs, lai mēs iedarbinātu tās juridiskās procedūras, kas nepieciešamas okupācijas zaudējumu atlīdzināšanas pieprasīšanai. Krievijas rīcība Ukrainā daudziem pasaulē ir atvērusi acis. Manuprāt, kritiski svarīgs priekšnosacījums, lai zaudējumus atgūtu, ir Baltijas valstu cieša sadarbība un vienošanās augstākajā politiskajā līmenī, ka šis solis tiek sperts mērķtiecīgi un apņēmīgi”.
Vienlaikus Tieslietu ministrija sagatavos izskatīšanai valdībā ziņojumu par apsvērumiem zaudējumu juridiskajam pamatam un iespējamo turpmāko rīcību.
Ar starpziņojumu iespējams iepazīties Tiesību aktu projektu tīmekļa vietnē. Plašāk ar Komisijas pētījumiem var iepazīties Komisijas tīmekļa vietnē.
[1] Komisija PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanai, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanai un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanai.