Valdība otrdien, 21. janvārī, apstiprinājusi rīkojumu par koku ciršanas maksimāli pieļaujamo apjomu 2026.–2030. gadam, nosakot to nākamajiem pieciem gadiem galvenajā cirtē valsts mežā.
Salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu (2021.–2025. gadu) aprēķinātais maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms ir samazināts par 9,5% jeb 8591,5 hektāriem. Sadalījumā pēc valdošajām koku sugām hektāros un informatīvi no platības atvasinātos kubikmetros maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms ir noteikts katram valsts meža apsaimniekotājam, un tie ir:
- AS „Latvijas valsts meži”,
- aģentūrai “Meža pētīšanas stacija”,
- valsts bruņotajiem spēkiem,
- profesionālās izglītības izstādēm.
Iepazīties ar precīzu aprēķināto maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apjomu valsts mežos galvenajā cirtē pēc valdošajām koku sugām un valdījuma var rīkojumā “Par koku ciršanas maksimāli pieļaujamo apjomu 2026.–2030. gadam”.
Mežsaimniecība Latvijā ieņem nozīmīgu lomu ekonomikā. Tā nodrošina resursus produktu ražošanai, vienlaikus ceļot mūsu tautsaimniecību un sociālo labklājību. Mežsaimniecības, kokapstrādes un mēbeļu ražošanas daļa iekšzemes kopproduktā 2023. gadā veidoja 6%, savukārt eksporta apjoms sasniedza 3,3 miljardus eiro – 17% no valsts kopējā eksporta.
Apliecinājumus 2026.–2030. gada ciršanas apjomam galvenajā cirtē valsts mežā Valsts meža dienests sāks izsniegt 2025. gada 1. novembrī.
Maksimāli pieļaujamā koku ciršanas apjoma noteikšanas mērķis ir regulēt koksnes ražas novākšanu valsts mežā, lai nodrošinātu ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu un stabilu un prognozējamu koksnes produktu piegādi, ievērojot esošos dabas aizsardzības ierobežojumus. Ciršanas apjomu aprēķiniem izmanto aktuālo Meža valsts reģistra informāciju.
Rīkojums “Par koku ciršanas maksimāli pieļaujamo apjomu 2026.–2030. gadam” stājas spēkā tā parakstīšanas brīdī un tiks publicēts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.