Covid-19 Kultūras ministrija
Valdība apstiprina KM un mediju nozares izstrādātos pasākumus plašsaziņas līdzekļu atbalstam

Lai plašsaziņas līdzekļi varētu turpināt operatīvas un kvalitatīvas informācijas nodrošināšanu sabiedrībai Covid-19 radītās ārkārtējās situācijas laikā, valdība 7. aprīlī apstiprināja Kultūras ministrijas (KM), Mediju politikas konsultatīvās padomes un NEPLP izstrādātos mediju atbalsta pasākumus, to īstenošanai piešķirot 2 040 928 eiro no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

„Ārkārtējās situācijas laikā mediju darbs ir nozīmīgs gan no sabiedrības drošības, gan no informācijas daudzveidības aspektiem. Krīze ir nopietni skārusi visu mediju nozari, tāpēc atbalsts medijiem tieši šobrīd var kļūt izšķirošs. Jau esam raduši risinājumus komercmediju atbalstam, savukārt, mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām NEPLP būs jāsniedz valdībā ziņojums par ietekmi, kādu krīze būs atstājusi uz sabiedriskajiem medijiem. Atbalsts paredzēts visās komerciālo mediju grupās strādājošajiem plašsaziņas līdzekļiem,” uzsver kultūras ministrs Nauris Puntulis, skaidrojot, ka konkursu kārtībā uz finansējumu varēs pieteikties televīzijas un radio kanāli, drukātie mediji, kuru izdevējs nav pašvaldība, un interneta ziņu portāli. “Būtiski, ka valdība vienojas atbalstīt abonētās preses izdevumu piegādes izmaksas un ikviens avīzes vai laikraksta abonents ārkārtējās situācijas laikā varēs saņemt kvalitatīvu un uzticamu informāciju savā pasta kastītē.”

Lai nodrošinātu kvalitatīva vietējā nacionālās un reģionālās nozīmes satura radīšanu, stiprinot Latvijas informatīvo telpu, paredzēts atbalsts komerciālo mediju - komerciālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, drukātajiem medijiem un komerciālajiem interneta ziņu portāliem - darbības nepārtrauktībai un kapacitātes stiprināšanai 2 040 928 eiro apmērā.

No šī finansējuma 1 040 928 eiro piešķirts KM Mediju atbalsta fonda pasākumu īstenošanai, lai nodrošinātu sabiedrībai iespēju saņemt informāciju un viedokļus Covid-19 krīzes pārvarēšanā un valsts informatīvās telpas drošības nodrošināšanā drukātajā presē un komerciālajos interneta ziņu portālos, sniegtu atbalstu abonēto preses izdevumu piegādes izmaksām, kuru veic valsts akciju sabiedrība „Latvijas Pasts”, un elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu apraides izmaksām, tai skaitā:

1) 599 492 eiro atbalstam drukātās preses un komerciālajiem interneta ziņu portāliem;

2) 223 737 eiro (mēnesī) atbalstam abonētās preses izdevumu mēneša piegādes izmaksām ārkārtējās situācijas laikā;

3) 217 699 eiro (mēnesī) atbalstam elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu mēneša apraides izmaksām ārkārtējās situācijas laikā.

Savukārt 1 000 000 eiro piešķirts Nacionālajai elektroniskajai plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP), lai nodrošinātu sabiedrībai iespēju saņemt daudzpusīgu informāciju un viedokļus Covid-19 krīzes pārvarēšanā un valsts informatīvās telpas drošības nodrošināšanā komerciālajos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos.

Papildus valdība noteikusi, ka mēneša laikā pēc ārkārtējās situācijas beigām KM un NEPLP būs jāveic aprēķini un jāiesniedz Ministru kabinetā informatīvais ziņojums par Covid-19 ārkārtējās situācijas ietekmi uz sabiedrisko mediju finansiālo spēju nodrošināt sabiedriskā pasūtījuma izpildi. Šobrīd veiktie aprēķini rāda, ka sabiedriskajiem medijiem varētu būt nepieciešams vēl aptuveni 1,4-1,6 miljonu eiro liels finansējums sabiedriskā pasūtījuma izpildei, tādejādi ārkārtējās situācijas ietekmi uz mediju nozari paplašinot līdz aptuveni 3,7 miljoniem eiro.

Informāciju sagatavoja:
Lita Kokale,
Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
67330343, 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv