Kultūras ministrija Ministru kabinets
Attēlā redzamas vairākas profesionālas videokameras, kas novietotas uz statīviem un fokusētas uz notikumu vai preses konferenci. Dažas kameras ir aprīkotas ar mikrofonu un citām papildierīcēm.

Ministru kabinets 1. oktobra sēdē apstiprināja Kultūras ministrijas (KM) ciešā sadarbībā ar mediju nozares profesionāļiem izstrādātās Mediju politikas pamatnostādnes 2024. – 2027. gadam.

Ilgus gadus mediju nozare bija atstāta bez sava politikas plānošanas dokumenta. Ir īpaši būtiski, ka šodien valdībā apstiprinātās Mediju politikas pamatnostādnes 2024. -2027. gadam tapušas ciešā sadarbībā ar nozari. Tajās īpašu uzsvaru esam likuši gan uz mediju neatkarību, drošību un pašregulāciju, gan arī centieniem mazākumtautības uzrunāt latviešu valodā. Priekšā vēl ir apjomīgs darbs, lai pabeigtu rīcības plānu pamatnostādnēs noteikto mērķu sasniegšanai un cīnītos par papildu finansējumu politiskajās prioritātēs nākamajos gados,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce.

Stipra Latvijas mediju vide un informatīvā telpa ietver sabiedrisko mediju attīstības nodrošināšanu, tuvinot medija darbībai nepieciešamā finansējuma apjomu Eiropas vidējam, padarot tā finansēšanas modeli prognozējamāku un caurskatāmāku, kā arī veicinot dažādu sabiedrības grupu sasniedzamību. Vienlaikus tikpat būtisks darbības virziens ir komerciālo mediju darbības vides uzlabošana, pilnveidojot mediju atbalsta mehānismus un normatīvos aktus, kā arīdzan latviskākas mediju vides un latviskākas informatīvās telpas veicināšana, palielinot latviešu valodas lietojumu gan komercmedijos, gan sabiedriskajā medijā.

Pamatnostādņu virziens – droša mediju vide – paredz stiprināt žurnālistu un mediju vides profesionāļu drošību, veicinot sabiedrības, tiesu varas un iekšlietu struktūru izpratni par žurnālistu darbu un apdraudējumiem, sagatavot medijus darbībai krīzes situācijās, veicinot mediju darbības nepārtrauktības plānu izstrādi, un uzlabot sabiedrības medijpratību, īstenojot koordinētu un stratēģisku pieeju, kā arī izmantot mākslīgā intelekta iespējas, vienlaikus stiprinot noturību pret ļaunprātīgu mākslīgā intelekta izmantošanu.

Neatkarīga mediju vide nodrošināma, stiprinot mediju vidi uzraugošo institūciju neatkarību, pilnveidojot normatīvo regulējumu, stiprinot žurnālistu neatkarību, veicinot mediju pašregulāciju un līdz ar to arī stiprinot mediju neatkarību un brīvību, mainot sabiedriskā medija finansēšanas modeli, nodrošinot finansējuma izaugsmes prognozējamību, tādējādi arī uzlabojot Latvijas reitingu pasaules preses brīvības indeksā.

Latvijas mediju politikas pamatnostādnes 2024.-2027. gadam

Pamatnostādņu virziens – kvalitatīva mediju vide – paredz atbalstīt mediju profesionāļu mūžizglītību un jauno mediju profesionāļu integrāciju mediju vidē, izzināt mediju vidi Latvijā, regulāri veicot pētījumus, lai izdarītu datos balstītus lēmumus un veicināt mediju kvalitāti, atbalstot profesionālās organizācijas un izglītojot mediju darbiniekus.

KM vadībā tiks izstrādāts Mediju politikas pamatnostādņu īstenošanas rīcības plāns.

Latvijas Mediju politikas pamatnostādnes ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kuru izstrādā Kultūras ministrija, sadarbojoties ar mediju nozares profesionāliem un citām institūcijām; tostarp sešās īpaši izveidotas darba grupas sanāksmēs pērn, tām sekojošās konsultācijās Mediju politikas konsultatīvajā padomē.

Latvijas Mediju politikas pamatnostādnes nosaka valsts mediju politikas pamatprincipus, mērķus, prioritātes un veicamos uzdevumus konkrētā laika periodā, kā arī papildina un turpina citos tematiski saistītos valsts politikas plānošanas dokumentos paredzēto attīstības perspektīvu. Pamatnostādnes veidotas sinhronizējot tās ar valdības rīcības plāna mediju politikas virzieniem, un ir turpinājums 2016. – 2020. gada Mediju politikas pamatnostādnēm.

Datums 1. oktobris, 2024
Laiks12.00
Atrašanās vietaMinistru kabinets

Ministru kabineta sēde

Notiek Ministru kabineta sēde.