Ministru kabinets 16. jūlija pieņēma zināšanai Valsts kancelejas ziņojumu par līdz šim paveikto valsts pārvaldes atbalsta funkciju centralizācijas jomā, kā arī atļāva Valsts kasei nodrošināt nepieciešamās programmatūras licences, lai no 2025. gada varētu pakāpeniski sākt nodrošināt centralizētus grāmatvedības un personāla lietvedības procesus lielam valsts pārvaldes darbinieku lokam.
Kā ziņots iepriekš, valdība izšķīrās par iespējami ātru pāreju uz centralizētu atbalsta funkciju nodrošināšanu valsts pārvaldes iestādēm un tajās strādājošajiem, sākot ar grāmatvedības un personāla lietvedības procesiem.
Tā tika noteikts mērķis līdz 2026. gada 31. decembrim šīs funkcijas centralizēti sniegt 80% valsts pārvaldē strādājošo un to nodrošinās Vienotais pakalpojumu centrs. Vienotā pakalpojuma centra izveidē un tālākajā darbībā ir iesaistītas vairākas iestādes – Valsts kanceleja, Valsts kase un Valsts administrācijas skola.
Valsts kanceleja kopā ar Valsts administrācijas skolu ir analizējušas cilvēkresursu vadības un mācīšanās jomās modernākās tendences un Latvijas valsts pārvaldē nodarbināto vajadzības. Gan cilvēkresursu vienotās pārvaldības sistēmas, gan mācīšanās un attīstības sistēmas ieviešanai iepirkumu procedūrās ir piesaistīti konsultanti un tuvākajā laikā tiks sākta sistēmu iegāde un ieviešana.
Apjomīgi darbi ir priekšā arī Valsts kasei, kam no 2025. gada 1. janvāra ir jādarbojas vienotai, centralizētai valsts pārvaldes platformai, kurā grāmatvedības un personāla lietvedības pakalpojumus saņems pirmie pieci resori. Valdības apstiprinātā atļauja Valsts kasei uzņemties saistības licenču nodrošināšanai nozīmē, ka tuvākajā laikā varēs sākt faktiski pielāgot Vienotajam pakalpojumu centram nepieciešamās sistēmas un tās savietot ar citām sistēmām.
Rezultātā finanšu un cilvēkresursu vadības funkcijas tiks koncentrētas vienuviet – Vienotajā pakalpojumu centrā – un iestādes varēs atslogotos resursus novirzīt pamatfunkciju veikšanai. Valsts pārvaldes iestādēm centralizēti izmantojot atbalsta funkcijas, samazinātos to sniegšanai nepieciešamo darbinieku skaits.
Vienotā pakalpojumu centra izveide ir būtisks Valsts pārvaldes modernizācijas plāna rīcības virziens, kopumā veidojot efektīvu, elastīgu un pārmaiņām viegli pielāgojošos valsts pārvaldi. Vienotā pakalpojumu centra attīstīšanā tiek ieguldītas Atveseļošanās fonda investīcijas un valsts budžeta līdzekļi.