Svētdien, 11. jūnijā, aprit desmit gadi, kopš Latvijā translēta pirmā Ministru kabineta sēde tiešraidē. Šādu iespēju, ikvienam interesentam sekot līdzi valdības lēmumu pieņemšanas procesiem, nodrošina tikai dažas no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Latvijā tāda iespēja jau ir 10 gadus!
Pirmo valdības sēdi tiešraidē 2013. gada 11. jūnijā atklāja tolaik amatā esošais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Latvija bija kļuvusi par otro valsti ES, aiz Lietuvas, kas sniedz iedzīvotājiem iespēju ielūkoties valdības lēmumu pieņemšanas diskusijās. Pirmajai Ministru kabineta sēdes tiešraidei pieslēdzās 1700 unikālie interneta lietotāji visā pasaulē, tostarp no Lielbritānijas, Zviedrijas, Beļģijas, Dānijas un citām valstīm.
Jāatzīmē, ka arī Covid-19 pandēmijas laiks iezīmēja jaunu – hibrīdo – risinājumu ieviešanu darba organizācijas efektivizēšanai. Viens no šiem risinājumiem, kas nu jau ir kļuvis par ikdienas darba neatņemamu sastāvdaļu, ir hibrīdā formāta preses konferences pēc valdības sēdēm. Tajās žurnālistiem ir iespējams piedalīties gan klātienē, gan attālinātā formā. Tieši attālinātās preses konferences ir ieguvušas daudz lielāku interesi nekā klātienes konferences, turklāt šis risinājums sniedz iespēju arī reģionālajiem medijiem regulāri iegūt jaunāko informāciju no pirmavota.
Tāpat hibrīdā formā tiek nodrošinātas arī valdības sēdes, kur Ministru kabineta locekļi pulcējas valdības namā klātienē, bet nozaru eksperti tiek pieaicināti attālinātā formā. Tādējādi valsts pārvaldes darbinieki pieslēdzas sēdei tieši konkrētās ministrijas jautājuma izskatīšanas laikā, iepretim tam, kā tas bija pirms pandēmijas, kad daudziem valsts pārvaldes darbiniekiem otrdienās nācās uzturēties MK ēkā neprognozējami ilgu laiku.
Papildus Ministru kabineta sēžu un preses konferenču tiešraižu nodrošināšanai, lai palielinātu sabiedrības līdzdalības iespējas un modernizētu valsts pārvaldes procesus, 2021. gadā darbību uzsāka Vienotais tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāls jeb TAP portāls. Līdz ar tā ieviešanu, institūciju izstrādātie dokumenti, kuri tiek izskatīti valdībā, ir pieejami vienā informācijas sistēmā. TAP portālā jebkura institūcija vai sabiedrības pārstāvis var sniegt atzinumus par tiesību aktu projektiem un sekot līdzi tā izpildes gaitai – no izstrādes līdz lēmuma pieņemšanas brīdim.
Kā arī papildu tiešraižu nodrošināšanai, Latvijā visas MK sēdes un preses konferences ir iespējams noskatīties arī kanāla “Youtube”. Pēdējo piecu gadu laikā šajā platformā skatītākā bijusi 2021. gada 14. decembra Ministru kabineta sēde, kuras darba kārtībā bija iekļauti tādi jautājumi kā epidemioloģiskās drošības situācija un veselības aprūpes sistēmas kapacitāte, aktuālā informācija par vakcināciju pret Covid-19, epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.
Ne tikai Latvija, bet arī pārējās ES valstis aizvien plašāk izmanto digitālos risinājumus un attālinātās iespējas sabiedrības informēšanā. Šobrīd 24 ES dalībvalstis nodrošina pēc valdības sēdēm preses konferences, tostarp 21 no tām translē konferences arī tiešraidē. Taču pašu valdības sēžu diskusiju un pieņemto lēmumu procesu tiešraidē ir iespējams vērot tikai trīs ES valstīs - Latvijā, Lietuvā un Horvātijā. Valsts kanceleja ir apkopojusi informāciju par to, kā ES dalībvalstis informē sabiedrību par valdības lēmumiem – aicinām ieskatīties infografikā mūsu mājaslapā.