Valsts kanceleja
Inovāciju sprints

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) inovācijas sprints “Cilvēks pirmajā vietā” ir jau pusceļā. Projekta dalībnieki vairāku nedēļu garumā tiekas koprades dizaina darbnīcās Valsts kancelejas Inovācijas laboratorijā, lai izzinātu VID pakalpojumu saņēmēju vajadzības, izvērtētu pakalpojumu sniegšanas procesus un attīstītu ērti lietojamu un mūsdienīgu fizisko personu apkalpošanas sistēmu.

Cilvēks pirmajā vietā” ir viena no trim valsts pārvaldes iestāžu iniciatīvām, kuru attīstībai šogad tiek izmantots Inovācijas laboratorijas sprinta process. Sprintu laikā tā dalībnieki – valsts pārvaldes iestāžu, pašvaldību un citu ieinteresēto grupu pārstāvji – neitrāla procesa koordinatora vadībā precizē sabiedrībai nozīmīgu risināmo problēmu un attīsta testējamus risinājuma prototipus.

Inovācijas sprints paredz sadarbību ar tiešajiem pakalpojuma saņēmējiem risinājuma izstrādē. VID koprade ar klientiem palīdz izprast cilvēku vēlmes un identificēt pakalpojumu saņemšanas grūtības, lai radītu saprotamu, cilvēku un laikmeta prasībām atbilstošu apkalpošanas un pašapkalpošanās sistēmu.

“Tiecamies saskatīt cilvēku – mūsu pakalpojumu saņēmēju – katrā solī. Pirmajās darbnīcās apzinājām metodes mūsu klientu izzināšanai, bet tagad uzdevums sadarboties ar lietotājiem, kuri gatavi sniegt atgriezenisko saiti par savu pieredzi. Sprinta izskaņā noteikti neapstāsimies pie sasniegtā, bet turpināsim nākotnes risinājumu izstrādē koncentrēties uz cilvēku, jo klientu izpratne un apmierinātība ar mūsu darbu ir ieguvums visai sabiedrībai,” norāda Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Attīstības daļas Plānošanas un uzraudzības nodaļas galvenā nodokļu inspektore Vita Kazakeviča.

Sprinta fasilitatore jeb procesa vadītāja Līga Lindenbauma novēro: “Sprints skaidri parāda, ka VID vēlas detalizēti saprast savus lietotājus – klientus un darbiniekus – un mainīties, lai radītu labāku pieredzi ikvienam iesaistītajam. Šobrīd sprints ir pusceļā un radītās idejas ir jāizvērš, jāveido prototipi un jāveic to testēšana. Tomēr jau tagad var teikt, ka liela daļa no tām potenciāli varētu tikt ieviestas dzīvē. Mana vīzija ir, ka sprinta pieredze sagatavos VID darbiniekus cilvēku vajadzībās balstītu risinājumu, koprades un citu inovācijas procesa principu izmantošanai arī turpmāk.”

Konteksts:

Inovācijas laboratorija ir Valsts kancelejas veidota iniciatīva, kuras mērķis ir sekmēt inovācijas kultūru valsts pārvaldē, sniedzot metodisku atbalstu. Laboratorijas organizētie ikgadējie sprinti ir iespēja neitrālu piesaistīto ekspertu vadībā pilnveidot savu inovācijas kompetenci, daudzpusīgi izzināt iestādei aktuālo problēmu, kā arī meklēt un testēt iespējamos risinājumus sadarbībā ar visām jautājumā iesaistītajām pusēm.

Inovācijas sprinti tiek īstenoti Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīciju projekta “Publiskās pārvaldes inovācijas eko-sistēmas attīstība” (turpmāk – investīciju projekts) ietvaros.

Investīciju projekta īstenošanas laikā kopumā paredzēts organizēt 15 inovācijas sprintus (2023. – 2025.) un no 2024. gada arī pašvaldībām būs iespēja startēt sprintu uzsaukumos. Nākamais uzsaukums gaidāms 2024. gada janvārī.