Valsts kancelejas Inovācijas laboratoriju veido 5 Valsts pārvaldes politikas departamenta profesionāļu komanda. Inovācijas laboratorijas darbojas, lai veicinātu inovāciju ieviešanu un attīstību valsts pārvaldē, kas ir arī viens no Valsts pārvaldes Modernizācijas plāna rīcības virzieniem. Valsts kancelejas Inovācijas laboratorijas misija ir attīstīt inovācijas kultūru valsts pārvaldē un palīdzēt valsts pārvaldes iestādēm rast risinājumus sarežģītām problēmām, izmantojot inovatīvas un dizainā balstītas metodes.

Uzraksts "Inovācijas laboratorija"

Inovācijas un dizaina metodes ir atbilstošas valsts pārvaldes darbam, jo tās var efektīvāk izmantot resursus sarežģītu problēmu risināšanā, kā arī iesaistīt problēmu risināšanā daudzās iesaistītās puses, tsk. Valsts pakalpojumu lietotājus – iedzīvotājus.

Valsts kancelejas Inovācijas laboratorijas darbs notiek šādos virzienos:

  1. Inovācijas laboratorija stiprina inovācijas prasmes, organizējot dažādu līmeņu valsts sektora darbiniekiem mācības par inovācijām un dizainu, kā arī sniedz metodoloģisko atbalstu un konsultācijas, lai veidotu vienotu izpratni par inovācijas metožu praktisku pielietošanu.
  2. Organizē inovācijas sprintus. Inovācijas sprints ir intensīvs dizaina darbnīcu cikls, kas veltīts kādas kompleksas problēmas izpētei un definēšanai, kā arī risinājumu izstrādei un testēšanai, sadarbojoties risināmajā jautājumā ieinteresētajām pusēm.
  3. Tiesiskā regulējuma pilnveide, lai valsts pārvaldē iedibinātu saprotamu inovāciju un eksperimentēšanas rāmi.

Inovācijas laboratorijas pirmsākumi meklējami 2018. gadā, kad Valsts pārvaldes reformu plānā 2020 noteikto mērķu sasniegšanai tika veidota iniciatīva #GovLabLatvia ar mērķi paaugstināt valsts pārvaldes inovācijas kultūru un veicināt Valsts pārvaldes reformu plānā izvirzīto mērķu sasniegšanu. Iniciatīvas mērķis bija kalpot par platformu risinājumu radīšanai “vecajām problēmām” jaunā veidā, radot prototipus dažādu izaicinājumu pārvarēšanai.

2019. gadā, iniciatīvā sākotnēji izveidotās trīs starpdisciplinārās laboratorijas (administratīvā sloga mazināšanai, stratēģiskai valsts pārvaldes cilvēkresursu vadībai un valsts pārvaldes reputācijas un tēla stiprināšanai) tika transformētas par vienotu Valsts kancelejas Inovācijas laboratoriju.

2023. gadā Inovācijas laboratorijas komanda tika paplašināta un tai speciāli izveidotās telpās sāk realizēt valsts pārvaldei paredzētus inovācijas sprintus un mācības par dizaina domāšanu. 2025. gadā Inovācijas laboratorijas komandā darbojas pieci profesionāļi, kuri savu pieredzi guvuši privātajā un akadēmiskajā sektorā. Organizētie inovācijas sprinti ir rezultējušies veiksmīgās un lietotājiem draudzīgās iniciatīvās, savukārt mācību programmas līdz šim apmeklējuši vairāk nekā 1200 dalībnieku, pārstāvot 40% no valsts tiešās pārvaldes iestādēm, kā arī pašvaldības un plānošanas reģionus.

Detalizētāka informācija  par Inovācijas laboratorijas darbību pieejama mājaslapā inovacija.mk.gov.lv.

Balts burts "O" ar punktu uz koka kuba, kas simbolizē stratēģisko plānošanu  mērķu sasniegšanai
Ilustrācija - zīmējums
Inovācijas laboratorija - NMPD
Inovācijas laboratorija - Tieslietu ministrija
Inovācijas laboratorija - Tukums
Inovācijas laboratorija - Veselības ministrija
Inovācijas laboratorija - Valsts probācijas dienests
Inovācijas laboratorija - Cēsis
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji  koprades dizaina darbnīcā Valsts kancelejas Inovācijas laboratorijā
Inovāciju sprints
Inovāciju sprints
Uzraksts "Inovācijas"
Inovācija sākas ar iniciatīvu
Iedegta spuldzīte
Uzraksts "Inovācijas laboratorija"
Uzraksts "Inovācijas laboratorija"
Uzraksts "Inovācijas laboratorija"
Zobratiņi
Uzraksts "Inovācijas laboratorija"

Inovācijas laboratorijas darbības pamatā ir valsts pārvaldes pārvalde piemērota saikņota dizaina (relational designing) pieeja – tas ietver ne tikai dizaina domāšanu kā plašu metožu kopumu, bet arī stratēģisko, spekulatīvo un pakalpojumu dizainu. Dizaina pieeja koncentrējas uz lietotāju vajadzībām un rada risinājumus, kas ir ne tikai inovatīvi, bet arī praktiski īstenojami. Laboratorija “nes dizainu pie problēmām, nevis otrādi,” gādājot, lai radītie risinājumi būtu cieši saistīti ar reālajām vajadzībām un kontekstu.

Dizaina domāšana, stratēģiskais dizains, spekulatīvais dizains un pakalpojumu dizains ir savstarpēji papildinošas pieejas, kas kopīgi veido plašu metodoloģisku ietvaru jaunu un praksē noderīgu risinājumu radīšanai. Dizaina domāšana balstās uz empātiju, lietotāja vajadzību izpēti, prototipēšanu un atkārtotu testēšanu, lai radītu risinājumus, kas precīzi atbilst reālām vajadzībām. Stratēģiskais dizains paplašina šo skatījumu, orientējoties uz ilgtermiņa vīziju, organizāciju procesiem un struktūrām, lai integrētu dizaina principus lēmumu pieņemšanas un attīstības procesos.

Savukārt spekulatīvais dizains izmanto teorētiskus scenārijus un konceptuālus prototipus, lai izaicinātu esošās normas un rosinātu kritisku diskusiju par iespējamiem nākotnes virzieniem – tehnoloģiskajiem, sociālajiem vai ētiskajiem. Tā uzdevums ir nevis piedāvāt tūlītēju, praktisku risinājumu, bet gan veicināt dziļāku izpratni par to, kā šodienas izvēles var ietekmēt nākotni.

Papildinoši pakalpojumu dizains koncentrējas uz lietotāja pieredzi un pakalpojuma sistēmisko uzbūvi, lai radītu efektīvus, ērti lietojamus un jēgpilnus papaklpojumus, kas apmierina lietotāju vajadzības un nodrošina organizācijai optimālu resursu izmantošanu.

Apvienojot šīs pieejas, dizains kļūst par spēcīgu rīku, kas valsts pārvaldē, uzņēmumos un citās organizācijās palīdz veidot inovatīvus, ilgtspējīgus un sociāli atbildīgus risinājumus, kas vienlaikus balstās gan reālajā lietotāju pieredzē, gan drosmīgās nākotnes vīzijās.

#GovLabLatvia 2019. gadā tika īstenota kā projekts - "ExCel! jeb EXCELLENT FOR CENTENARY OF LATVIA!" (jeb tulkojumā no angļu valodas - Izcils Latvijas simtgadei!). Tas tika veikts ar Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta programmas atbalstu, kas Valsts kancelejai deva iespēju piesaistīt starptautisku un vietēju konsultantu atbalstu, kuru sniedza uzņēmums PwC, kā arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD).

2020.gadā plānota otrā projekta - Public Sector Innovation Labs in Latvia (ExCel! 2.0) – īstenošana, kur ar Eiropas komisijas Strukturālo reformu atbalsta programmas palīdzību tiks turpināta #GovLabLatvia darbība, turpinot sadarbību arī ar OECD.

2023. Inovācijas laboratorija sāka īstenot Atveseļošanās noturības mehānisma projektu “Publiskā sektora inovācijas eko-sistēmas attīstība” (6.3.1.3.i.0/1/22/I/VK/001), kura laikā tiks realizēti 15 sprinti valsts pārvaldē un pašvaldībās kā arī vairākas mācību programmas un darbnīcas dizaina teorijas un metožu apguvei valsts pārvaldes darbiniekiem.

2024. gadā Inovācijas laboratorija sāka īstenot Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansēto projektu Nr. 1.3.1.2 “Inovācijas laboratorija digitalizācijas priekšrocību izmantošanai”, kura laikā tiks organizēti 20 digitālo pakalpojumu inovācijas sprinti, kā arī vairākas mācību programmas digitālā dizaina kompetenču uzlabošanai valsts pārvaldē.

Vispārīgi jautājumi – inovacija@mk.gov.lv